
Under det senaste året har Eskils Tryckeri satsat för att möta marknadens krav och förväntningar. Detta har skett genom att tillsätta Christian Nilsson som ny vd, utöka på marknadssidan, skapa ny företagsprofil och tydliga tillväxtmål. Nu tas även steget att investera i digital offset med HP Indigo 12000.
Den nya digitala offsetpressen i B2-format har sju färgverk och är utrustad med HP:s ”one-shot”-teknologi för produktion på till exempel syntetplaster och klarfilm.
Med HP Indigo 12000 ökar flexibiliteten och nya möjligheter skapas för Eskils kunder, vilka till största delen består av modekedjor, andra detaljhandelsföretag samt produktvarumärken.
– Det är tydligt att Eskils vill satsa framåt och genom denna investering i digital offset med HP Indigo får de helt nya möjligheter på den grafiska marknaden, säger Robert Karlsson på Visutech.