KP Skyltfabrik först i Europa

PUBLICERAD: 25 november 2016
UPPDATERAD: 14 november

kp

KP Skyltfabrik installerar första storformatsskrivaren i Europa med Ricoh HM5220-skrivhuvuden (2,5 picoliter). Företaget har funnits i branschen sedan 1940-talet och har haft flertalet solventbaserade maskiner genom åren som skriver rulle-till-rulle på flexibla material.

När de ville utveckla sin verksamhet ytterligare och investera i en ny skrivare för att också kunna skriva direkt på hårda material som till exempel plexi, plåt, glas och skummad pvc så föll valet på en Signracer uv-led-hybrid i 3,2 meters bredd. De valde dock att vänta tills dess Bildkonsult och Signracer kunde leverera skrivaren med Ricohs nya 2,5 picoliter-skrivhuvud.

Under sitt första år som nordisk distributör av Signracer uv-led storformatsskrivare har Bildkonsult redan installerat sex enheter på den svenska marknaden. Flertalet av dessa maskiner har varit flaggskeppet Signracer 3200 H-Led Hybrid som skriver på både flexibla material (rulle-till-rulle) och skivor i bredd upp till 3,2 meter.

Senaste nytt

Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Det talas mycket om automatisering och effektiva arbetsflöden i den grafiska branschen i dag. Hos anrika Webergs Printshop är det i stället den personliga servicen som står i fokus, något som ofta innebär mycket manuellt arbete.

Webergs-trio (1)
Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Efterfrågan rör sig bort från högvolymsproduktion av identiska produkter till mindre, mer riktade serier.

Marcin_Majda_Antigro
Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Nya Munken Agenda designad av studenter – "Tillför ny energi"

Arctic Paper nya version av den ikoniska kalendern Munken Agenda är tryckt av Åtta45. 

Skärmavbild-2026-01-16-kl.-14.18.47
Nya Munken Agenda designad av studenter – ”Tillför ny energi”

Heidelberg får ny finansiering för att växa

Heidelberg har stärkt sin finansieringsstruktur genom att ha avtalat om ett nytt låneavtal på 436 miljoner euro med ett konsortium av banker. Det kommer stödja företagets tillväxtplaner och strategier.

DSC_7833
Heidelberg får ny finansiering för att växa

Läs vidare

Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Marknaden förväntas öka med 2,2 procent årlig tillväxttakt fram till 2030 med ett totalt marknadsvärde på 969,7 miljarder dollar, enligt en ny rapport från Smithers.

FotoJet---2026-01-16T134005.134
Tryckmarknaden spås öka – inkjet driver utvecklingen

Postnord inför tryckta 2D-koder med portorabatt

Postnord inför så kallade Data Matrix-koder på posttidningar och adresserad direktreklam för att effektivisera distributionen. Den som använder systemet ska kunna få rabatt på portot.

PostNord-logo-outside-Arken
Postnord inför tryckta 2D-koder med portorabatt

Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Nu introduceras TS330-1800 och serien uppdateras med utökat färgomfång.

TS330-1800_nomedia_FIX
Mimaki introducerar större sublimeringsskrivare

Så vill branschen omdefiniera onlinetryck

Den 12-13 mars 2026 arrangeras Online Print Summit i München.

3.-PM-OPS2026_Image_Meet-the-Speakers_final
Så vill branschen omdefiniera onlinetryck