Finsk boktryckare vill förändra medielandskapet

PUBLICERAD: 9 december 2016
UPPDATERAD: 14 november

rotajet130_finnland_g2

Den finska bokproducenten Bookwell investerar i en KBA Rotajet 130, ett plus ett, för det nybildade dotterföretaget Bookwell Digital Oy. Den beställda digitalpressen kan trycka mer än 500 miljoner A4-sidor i en färg varje månad. Det innebär en bokproduktion på miljontals böcker per månad. Högvolymspressen är planerad att vara i full produktion i Juva, Finland, runt sommaren nästa år.

– Med denna nya tryckpress kommer vi att kunna trycka små upplagor i en mycket effektiv, digital process. Det gör det möjligt att snabbt svara upp mot marknadens krav på korta ledtider och samtidigt med en enastående tryckkvalitet, säger Juha Manninen, vd.

Alla digitalpressar i Rotajet L-serien delar samma hårdvara, vilket gör det enkelt att uppgradera dem. Tryckbredden kan uppgraderas från 770 till 1373 millimeter, hastigheten är 150 eller 300 meter per minut i en eller fyra färger. Upplösningen är 1200 punkter per tum.

Rotajet 130, som Bookwell Digital har beställt, trycker i 300 meter per minut, med en tryckbredd på 1293 millimeter. Tryckpressen kommer att utrustas med rullställ för automatisk rullväxling samt kopplas direkt till en efterbearbetningslinje för tillverkning av fullt färdiga böcker. Som tillägg är tryckpressen också utrustad med IR/varmluftstork vilket gör att man kan trycka på tunna papperskvaliteter.

– Vi kommer att fortsätta att trycka böcker med hård- och mjukpärmar men produktionen kommer att bli mycket mer flexibel och flödesorienterad, utan behov av lagerhållning. Vi är övertygade om att KBA Rotajet hjälper oss att utveckla nya marknadsmöjligheter, som kommer att förändra landskapet för bokproduktion i Finland och Skandinavien, avslutar Juha Manninen från Bookwell.

bookwell

Senaste nytt

Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

Boka in den 7–9 oktober 2025 i kalendern redan nu. Då är det återigen dags för den största mässan och mötesplatsen i den grafiska branschen: Sign&Print Scandinavia på Kistamässan i Stockholm.

SPS kollage
Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

SPG erövrar nytt tryckeri

40 anställda får gå när produktionen flyttas.

Screenshot
SPG erövrar nytt tryckeri

Bording gör miljonförluster

Bording har beslutat att lägga ner stora delar av sin produktion i Sverige, vilket Sign&Print tidigare rapporterat om. Nu har siffrorna för 2024 släppts och bolaget visar en förlust på nästan 4,9 miljoner kronor.

1750154275161
Bording gör miljonförluster

Nu är utomhusreklam mätbart

Inbyggda 3D-sensorer kan tillsammans med AI-analys mäta hur många som passerar både tryckt och digital utomhusreklam och hur länge de tittar.

Skärmavbild-2025-07-01-kl.-10.33.07
Nu är utomhusreklam mätbart

Läs vidare

Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Israeliska digitalpresstillverkaren Landa Digital Printing har ansökt till domstol om att avbryta rättsliga förfaranden kopplat till deras akuta ekonomiska kris. Bolaget har skulder motsvarande nästan fem miljarder svenska kronor.

Landa_01 (1)
Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Xerox köper Lexmark i miljardaffär

– Med förvärvet av Lexmark placerar sig Xerox nu bland de fem största inom alla stora utskriftssegment, säger Steve Bandrowczak, vd för koncernen.

FotoJet---2025-07-02T104600.160
Xerox köper Lexmark i miljardaffär

Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

– Något som sticker ut är hennes kombination av erfarenhet, pondus och energi, säger Eva Glückman, vd på Grafiska Företagen.

32b7d220-c858-4884-8c5f-a5f1aaacbd5f
Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

Förvärv: "Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige"

Norska Ålgård Offset förvärvar Ruter AB i Laholm med dotterbolaget Ruter Vellinge.

FotoJet---2025-06-30T152321.363
Förvärv: ”Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige”