
Ricoh premiärvisar den nya serien Ricoh Pro C5200s digitalpressar för ark på Sign&Print Scandinavia 7–9 februari.
I serien ingår två färgmaskiner, Ricoh Pro C5200s och Ricoh Pro C5210s, med en flexibel produktionskapacitet på olika typer av substrat. Maskinerna kan enligt Ricoh användas för beställtryck, av tryckerier, interntryckerier, reproavdelningar och marknadsföringsbyråer.
De nya maskinerna skriver ut 65 eller 80 sidor i minuten på olika typer av substrat upp till 360 gram per kvadratmeter – i en upplösning på 1200 x 4800 dpi. Bildkvaliteten är jämförbar med utskrifter från Ricohs premiumversioner av digitala arkspressar för färgutskrifter. Tight registrering, kant-i-kant-utskrift och utskrift av långa ark på upp till 1 260 millimeter ska göra det enklare att möta marknadens efterfrågan.
Eftersom häftes- och broschyrtillverkning är en viktig verksamhet för många tryckerier så har Pro C5200s tillval för omslag och häftesefterbehandlare med sadelhäftning och vikningsfunktioner, menar företaget.
– Med Ricoh Pro C5200s-serien kan vi hjälpa tryckerier att expandera sitt erbjudande . Med omfattande medie- och en mängd efterbehandlingsalternativ som tidigare endast var tillgängliga med Ricohs premiumpressar kan de erbjuda snabba små upplagor och kreativa tjänster som inkluderar kuvert och långa ark vikta med parallell- eller altarfals, säger Tommy Segelberg, Nordic Operations Director för Ricoh PPBG, och fortsätter:
– När kunder efterfrågar en tjänst vill vi att tryckerier ska kunna säga ja och vi vill att de ska kunna lita på vår produktportfölj.
Ricoh Pro C5200s-serien har en papperskapacitet på 8 250 ark och den kan användas under långa produktionsperioder, även vid byte av media. För att vara en högpresterande produktionspress kräver den relativt litet utrymme och den är lättplacerad i olika typer av miljöer.







