Svagare orderingång för skyltföretag

PUBLICERAD: 2 maj 2018
UPPDATERAD: 2 maj

Skylt- och dekortillverkaren Systemtext tappade i försäljning i senaste bokslutet. Företaget som erbjuder inomhus- och utomhuslösningar för visuell kommunikation finns representerade i Sverige med försäljningskontor i Stockholm, Göteborg och Malmö.

Under räkenskapsåret 2017 omsatte företaget 113,6 miljoner kronor. En minskning med 10,6 procent jämfört med året innan då företaget omsatte 127,1 miljoner kronor. I årsredovisningen förklaras den minskade försäljningen med att en av företagets större kunder valde att göra omprioriteringar i sina investeringsplaner. Årets präglades även av ett fortsatt arbete med företagets webbshop och kringliggande system. Detta, samt den lägre omsättningen pekas ut som bidragande orsaker till det sämre resultatet. Rörelseresultatet för 2016, 3,8 miljoner kronor, dalade till 236 000 kronor. Årets resultat efter skatt hamnade strax över nollan.

Systemtext initierade under 2017 ett utvecklingsarbete för att ta fram produkter och kampanjer som riktar sig mot dagligvaruhandeln. Ett segment där företaget ser stor potential tillsammans med det pågående affärsområdet inom arbetsmiljöskyltar.

Kristian Dahlström, vd sedan fyra år tillbaka valde under 2017 att kliva av posten. Ny vd sedan januari i år är Håkan Zaar.

 

 

Läs vidare

Vägskäl för Blinkfyrar: Byter vd och skapar nytt bolag

Förändringar på väg hos stor vägmärkesproducent.

FotoJet---2025-02-03T143217.324

Allt i en mässhall under Sign Print & Promotion i Oslo

Boka in den 19–20 mars 2025 i kalendern.

SIPP-kollage

Nu hoppas Roland DG göra sig hörda i high end-segmentet

Roland DG vill inta pole position med sin nya storformatsskrivare. De var budskapet när de presenterade sin nya högvolymsskrivare på Formel 1-banan i Monza i Milano. Frågan är om den nya maskinen med ett helt nytt rött bläck är en vinnare när den ska tävla med konkurrerande grafiska fortkörare.

DSC_9222

Smurfit Westrock OnWell satsar på digitaltryck

Nu stärker bolaget sin ställning på marknaden genom flytt till större lokaler samt satsning på digitaltryck.

1712844959080

Senaste nytt

Etiketto Groups ägare förvärvar etikettjätte

Nu tar Etiketto Group steget in på ny marknad.

FotoJet---2025-02-04T161312.200

Canon satsar stort på Hunkeler Innovation Days

Under temat ”The Power to Move” vill Canon visa hur framgångsrika varumärken och tryckerier utnyttjar deras teknologier, tjänster och support.

canon_prostream_3000_01

Tryckeri för sedelförfalskning hittat

Det pågår just nu en större polisinsats för att finna och beslagta förfalskade pengar efter att ett tryckeri för förfalskning av euro och dollar hittats.

money-3481699_1920

Vägskäl för Blinkfyrar: Byter vd och skapar nytt bolag

Förändringar på väg hos stor vägmärkesproducent.

FotoJet---2025-02-03T143217.324