Kodak vill dra sig ur flexomarknaden

PUBLICERAD: 16 augusti 2018
UPPDATERAD: 16 augusti

Kodak har lagt ut sitt affärsområde med Flexcel NX-system till försäljning. Kodak aviserar att de framgent kommer fokusera på de miljövänliga tryckplåtarna Sonora, inkjetmaskiner, arbetsflödesprogram och patentlicensiering.

FLEXCEL NX-system tillverkas och marknadsförs av Kodaks affärsdivision Flexographic Packaging Division (FDP) och består av tryckplåtar, förbrukningsmaterial och relaterade tjänster. Under de senaste tolv månaderna har denna verksamhetsdel omsatt 150 miljoner dollar.

– Flexographic Packaging Division har varit en stark aktör på marknaden under de senaste fem åren och har blivit en viktig aktör inom branschen, säger Kodaks vd Jeff Clarke i ett pressmeddelande.

FDP har haft en stark tillväxt under tolvmånadersperioden. Omsättningen har ökat med 9 procent, och rörelseresultatet (EBITDA) har ökat 18 procent. Verksamheten sysselsätter idag cirka 300 personer.

– Kodak har kontinuerligt utvärderat försäljningsmöjligheter de senaste åren och vi anser att det nu är rätt tid att sälja den här värdefulla tillgången.

– Efter denna transaktion kommer Kodaks förbättrade kapitalstruktur ge oss möjlighet att öka vårt fokus på etablerade tillväxtmotorer, medan vi fortsätter investera i och leverera lösningar till de kommersiella tryckerierna och andra industrier.

Intäkterna från försäljningen kommer först och främst användas till att betala kvarstående skulder.

 

Senaste nytt

Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Marabu tror starkt på sitt nya storformatsmärke Liyu. En av fördelarna är flexibiliteten i hur man kan utrusta maskinerna för stora volymer eller spännande bläckuppsättningar. Men finns det intresse för neon och fluorescerande färger? 

FotoJet---2025-11-12T143615.355
Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Braille är en intressant nischmarknad

Braille – eller punktskrift, som läses med fingrarna av synskadade – kan i princip produceras av vilken UV-skrivare som helst som kan lägga färg i flera lager.

DCS_01
Braille är en intressant nischmarknad

Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Antalis köper nederländska Texo Trade Services.

tts-banner
Förvärv: Antalis styrker sin position inom textiltryck

Rekordstark period för Billes Tryckeri: "All time high"

Billes tryckeri i Mölndal har stark vind i seglen. Det senaste året har de investerat stort i bland annat den nya hybrida storformatsskrivaren från Fujifilm som ökat kapaciteten markant. Idag har Billes den enda Eurosize offsetpressen i Norden som används för att trycka affischer för kollektivtrafiken i Sverige, Norge och Danmark.

BillesDSC_1958
Rekordstark period för Billes Tryckeri: ”All time high”

Läs vidare

När färgen förändras vet du vad som händer – AI gör förpackningar smartare

I Finland har doktorand Jari Isohanni undersökt hur maskininlärning effektivare kan användas för att identifiera färgförändringar i smarta förpackningar.

Vasa
När färgen förändras vet du vad som händer – AI gör förpackningar smartare

Två nya etikettpressar med olika teknik från Xeikon

Ursprungligen utvecklade Xeikon sin torrtonerteknologi med namnet Titon för användning vid tryck på pappersbaserade, flexibla förpackningar. På Labelexpo visade man nästa steg där tonern kan användas i normal produktion av etiketter. Sign&Print träffade Per Larsson, nordisk försäljningschef, i montern i Barcelona.

per-xeikon
Två nya etikettpressar med olika teknik från Xeikon

Canon introducerar förpackningspress

Canons nya digitala press CorrPRESS iB17 kan skriva ut upp till 8 000 m² per timme och levererar offsetliknande kvalitet direkt på wellpapp med upp till 1,7 m bredd med vattenbaserat bläck och primer för indirekt kontakt med livsmedel.

20251008-press1
Canon introducerar förpackningspress

Color Systems satsar på ny teknik och stark support

Under Sign&Print-mässan vill Color Systems sätta fokus på robotautomation och den support de kan erbjuda via sin serviceorganisation. Det blir också maskinnyheter inom UV-DTF, storformat och UV-LED.

Magnus[87]
Color Systems satsar på ny teknik och stark support