Svenska företag med textiltryck i sikte

PUBLICERAD: 4 juni 2019
UPPDATERAD: 4 juni
Henrik Åhlander, operations manager på Stadium AB och Joakim Engen och Lars Persson på Bamatex var på Fespa för att skanna av utbudet inom digital transfer.
Henrik Åhlander, operations manager på Stadium AB och Joakim Engen och Lars Persson på Bamatex var på Fespa för att skanna av utbudet inom digital transfer.

När den stora tryckmässan Fespa, i München 14–17 maj, gick av stapeln, var också svenska företag på plats för att spana in alla maskinnyheter. Något som många verkade ha gemensamt i år var intresset för digitalt textiltryck.

Textil verkar ha varit en röd tråd genom flera av de svenska företagens önskelistor i år. Under Fespa-mässan i München, den 1417 maj, var det flera som spanade in maskinnyheterna inom just textiltryck. Ett av företagen var Bamatex, producent inom textil förädling, som bland annat ville se närmare på maskiner för digitaltryck på textil inom transfersegmentet.

– Vi tillverkar vår transfer på ett traditionellt sätt i dag, screentryckning kan man säga fast på cylinderpressar. Vi skulle gärna vilja se en maskin som kan göra det digitalt, och att det kan fungera fullt ut, säger Joakim Engen från Bamatex och utvecklar:

– Framöver blir fokus för oss att hitta ännu mer lönsamhet i produktionen men också att titta mer på miljöaspekterna som vi tycker är jätteviktiga.

Pierre Söderberg och Jonas Bergström på TB Printsolutions i Västerås tittade extra på direktsublimering under mässan.
Direktsublimering i fokus

Ett annat gäng som var på plats i München, som var nyfikna på utbudet inom textil, var TB Printsolutions. Jonas Bergström, vd, nämnde bland annat HP:s nya sublimeringsskrivare som en intressant maskin. Den är inriktad på textilutskrift av sport- och modekläder, inrednings- och skyltlösningar.

Lennart Ståhl, Mats Ohlsson och Stefan Johansson på Stema gladdes åt sin senaste maskininvestering på Fespa.

– Vi tittar bland annat på sublimeringsbitarna, HP-Stitch, och så är vi här för att träffa leverantörerna såklart.

Trots att  Boråstryckeriet Stema redan innan mässan gjorde en stor maskininvestering, var de nere för att ”sondera terrängen”. På plats berättade produktionschefen Lennart Ståhl att den senaste investeringen består av två skärbord från Elitron, ett conveyerbord och ett planbord.

– Vi kör tvåskift i vårt skärbord i dag därhemma, och det räcker inte ändå så vi måste bli effektivare, förklarar vd:n Mats Ohlsson och personalchefen Stefan Johansson flikar in:

– Vi vill automatisera helt enkelt.

Fler vill ha plana ytor

Filip Boman och Bengt Vahlberg på ACP Systems AB gjorde, som de gör varje år, en uppföljning under årets mässa genom att hälsa på leverantörer och titta på nya lösningar på den digitala sidan. Företaget är i dag en maskintillverkare som bygger tampomaskiner, en process som gör att man kan trycka på alla möjliga former.

– Grundtanken här var att hitta en lösning så att man inte behöver screentrycka eller digitaltrycka för de vill oftast ha plana ytor, berättar Bengt Vahlberg och Filip Boman tillägger:

– Det finns en efterfrågan på marknaden efter digitalt. Och vi ser det själva som att vi gör allt inom tryck och märkning. Där kommer givetvis digitalt bli stort, i alla fall som det ser ut just nu. Vi vill givetvis vara med på det tåget, säger Filip Boman.

Filip Boman och Bengt Vahlberg på ACP Systems.

Senaste nytt

Spandex spänner musklerna

Framöver kommer företaget satsa hårt på att hjälpa kunderna att bredda sig mot nya områden, både vad det gäller materialval och produktion, för att stärka sin affär.

SpandexDSC_0868
Spandex spänner musklerna

Durst stärker närvaron i Norden

Durst Group tar över Molanders Sign & Display AB. Bolaget byter namn till Durst Nordic AB och har rekryterat en ny vd.

Img
Durst stärker närvaron i Norden

Sidels robot laddar etikettrullar

Sidel lanserar CoboREEL, en automatiserad lösning för laddning av etikettrullar.

CoboREEL_3x
Sidels robot laddar etikettrullar

Cloudlab förstärker teamet med tidigare tryckeri-vd

Cloudlab som arbetar med web to print-lösningar rekryterar Nicole Royar som "kundsuccéchef". Hon har gedigen erfarenhet från tryckeribranschen som tidigare vd för SDK Systemdruck Köln under 15 år.

Nicole-Royar
Cloudlab förstärker teamet med tidigare tryckeri-vd

Läs vidare

Roland DG lanserar produktiv print and cut med åtta färger

Roland DG lanserar sin mest produktiva print and cut-skrivare någonsin. True-VIS XG-640 blir den nya flaggskeppsmodellen i True-VIS-serien.

Roland-DG-XP-640
Roland DG lanserar produktiv print and cut med åtta färger

Potential i kristider: ”Det perfekta tillfället för print”

Hur kan tryckt kommunikation tränga igenom det massiva digitala bruset? Enligt Mathew Faulkner, marknads- och innovationschef inom storformat hos Canon EMEA, har print kraften att bli raketbränsle för tillväxt. Inte minst i oroliga tider. 

Canon Matthew 2
Potential i kristider: ”Det perfekta tillfället för print”

Hybridskrivaren HP latex R-530 har anlänt till Antalis

Nu har Antalis fått in den nya hybridskrivaren HP latex R-530 till sitt demorum. Den passar bra för mindre företag som behöver trycka både på rulle och skivor.

20250527_121309
Hybridskrivaren HP latex R-530 har anlänt till Antalis

Ny delägare lyfte Infront-Nordic

Storformatstryckeriet Infront-Nordic i Skogås i södra Stockholm har vuxit kraftigt på kort tid. På bara två år har omsättningen ökat från tre till 21 miljoner kronor.

Infront DSC_9483
Ny delägare lyfte Infront-Nordic