Pallplats för Sverige i World Wrap Masters-finalen

PUBLICERAD: 7 juni 2019
UPPDATERAD: 7 juni

I februari vann Jonas Sjöström från JBS Dekor när vi höll svenska mästerskapet i car wrapping. Det gav honom samtidigt en biljett till världsmästerskapet i München i maj.

Jonas, som för två år sedan vann hela världsmästerskapet, gick hårt ut men fick till slut se sig slagen av österrikaren Triain Moldovan. På andra plats kom Norman Brübachj från Tyskland. Men på tredje plats kom Jonas. Då hade han bland annat slagit ut dansken Casper Madsen från CWRAP//Colors. Det var anmärkningsvärt eftersom Casper tidigare blivit europeisk mästare.

Men när även vinnarna från Asien, Mexico, Brasilien etc. var med, så tog sig Jonas – och de två andra – förbi den europeiska mästaren och knep tredjeplatsen.

Triain Moldovan från Österrike blev World Wrap Master 2019. Men Sverige tog en hedrande tredjeplats.

Senaste nytt

Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Coala Interior Film släpper en ny serie med namnet Leather Prestige.

coala-leather
Ny inredningsfilm ger exklusiv läderkänsla

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Läs vidare

Rolands strukturskrivare prisas

Roland DG:s strukturskrivare DIMENSE DA-640 tilldelas guldmedaljen på Marketing Festival Fair 2025 i Warszawa.

medale-FM-2025--19
Rolands strukturskrivare prisas

Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Konsttryckspecialisterna Bild & Ram på Råå har investerat i storformatsskrivaren Epson SC-P20500 via NI Solutions. Den nya tolvfärgsmaskinen gör att de kan återge fler detaljer och färger i bilderna när de hjälper kunder med reprofotografering och fine art-print.

Bild&Ram DSC_1875
Högre kvalitet med ny tolvfärgsskrivare

Mimaki tar Tiger-teknologin till skyltindustrin

Mimakis sublmeringsskrivare Tiger600-1800TS ska utrustas med det nya vattenbaserade pigmentbläcket AP50. Det gör att leverantören tar sin Tiger-teknologi för textiltryck till skylt- och grafikindustrin.

Tiger600-1800TS-with-Pigment-Inks
Mimaki tar Tiger-teknologin till skyltindustrin

Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet

Marabu tror starkt på sitt nya storformatsmärke Liyu. En av fördelarna är flexibiliteten i hur man kan utrusta maskinerna för stora volymer eller spännande bläckuppsättningar. Men finns det intresse för neon och fluorescerande färger? 

DSC_2915
Faktorer för framgång: färg, fart och flexibilitet