Fortsatt satsning på digitaltryck

PUBLICERAD: 19 juni 2020
UPPDATERAD: 19 juni
Jürgen Winkler, Director Operations på Onlineprinters.
Jürgen Winkler, Director Operations på Onlineprinters.

Onlineprinters fortsätter sin satsning på digitaltryck efter minskade volymer och ökande upplagor.

Nättryckeriet Onlineprinters har under en längre tid satsat på digitaltryck, i takt med att allt fler kunder beställer mindre volymer men i fler upplagor. De uppskattar att dryga hälften av alla ordrar år 2021 kommer tryckas med digitaltryck.

Testat maskinen noggrant

Det senaste i företagets maskinpark på tryckeriet i Neustadt an Der Aisch är en HP Indigo 100K. Det är en digital tryckpress som skulle ha lanserats under Drupa-mässan i juni och som tillsammans med HP har testats i produktionsmiljö hos Onlineprinters sedan förra året.

– Detta tekniska partnerskap har gett oss möjlighet att att testa maskinen noggrant. Vi inspirerades av dess höga hastighet, konsekventa kvalitet av utskrifter, utmärkta användbarhet och underhåll, säger Jürgen Winkler, Director Operations på Onlineprinters.

HP Indigo 100K.
HP Indigo 100K.
Redo för marknaden

Enligt HP har tryckpressen klarat testerna och är nu redo för marknaden.

– Systemet kan trycka på en rad olika substrat inline utan att produktionen behöver stoppas. Detta är viktigt när det gäller att effektivt bearbeta olika ordrar med maximal flexibilitet, säger Markus Weiss, regional affärschef HP Indigo och Inkjet, HP Germany GmbH.

Senaste nytt

Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

Boka in den 7–9 oktober 2025 i kalendern redan nu. Då är det återigen dags för den största mässan och mötesplatsen i den grafiska branschen: Sign&Print Scandinavia på Kistamässan i Stockholm.

SPS kollage
Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

SPG erövrar nytt tryckeri

40 anställda får gå när produktionen flyttas.

Screenshot
SPG erövrar nytt tryckeri

Bording gör miljonförluster

Bording har beslutat att lägga ner stora delar av sin produktion i Sverige, vilket Sign&Print tidigare rapporterat om. Nu har siffrorna för 2024 släppts och bolaget visar en förlust på nästan 4,9 miljoner kronor.

1750154275161
Bording gör miljonförluster

Nu är utomhusreklam mätbart

Inbyggda 3D-sensorer kan tillsammans med AI-analys mäta hur många som passerar både tryckt och digital utomhusreklam och hur länge de tittar.

Skärmavbild-2025-07-01-kl.-10.33.07
Nu är utomhusreklam mätbart

Läs vidare

Ny satsning ska stärka Fujifilms tonersegment i Norden

Fujifilm har anställt Michael Gram Riemann som ansvarig för partnersamarbetet i Norden och vissa östeuropeiska länder.

Revoria
Ny satsning ska stärka Fujifilms tonersegment i Norden

Roland DG lanserar nya VersaStudio-skrivare

Roland DG utökat sitt sortiment med en print and cut-skrivare och en ny UV-flatbädd.

FotoJet---2025-06-17T162505.542
Roland DG lanserar nya VersaStudio-skrivare

Ny produktionsskrivare med förbättrad prestanda

Ricoh lanserar en uppgradering av Ricoh Pro C5400 som kombinerar högre kapacitet och förbättrad driftseffektivitet med ökad användarvänlighet.

RICOH_ProC5400-e1749633214252
Ny produktionsskrivare med förbättrad prestanda

Lasergravyren plockade upp stafettpinnen

Nystartade Lasergravyren i Borås såg en öppning på marknaden när ett annat företag gick i konkurs. Idag hjälper de både lokala kunder och industriföretag runt om i Sverige med lasermärkning, gravyr, digitaltryck och transfer.

LasergravyrenDSC_0064
Lasergravyren plockade upp stafettpinnen