Inprint: ”Bästa på 15 år”

PUBLICERAD: 16 december 2020
UPPDATERAD: 16 december
Efongo Imbia, vd för Inprint.
Efongo Imbia, vd för Inprint.

Inprint i Uppsala har haft ett annorlunda år. Det började oroväckande – men slutade på topp, enligt tryckeriets vd Efongo Imbia.

Hur har verksamhetsåret 2020 sett ut?

– Det här året har varit väldigt annorlunda. Det började oroväckande när coronan kom. Vi har i och för sig precis slutit ett större ramavtal med Uppsala kommun, men det blev lite ställtid i mars. Sen gjorde vi större produktioner, bland annat försåg vi Socialstyrelsen med skyddskläder. Men efter det har det rullat på med större projekt och kommunavtal. Som det ser ut kommer det bli det bästa på 15 år. Så det ser fantastiskt ut.

Hur har försäljningen sett ut?

– Det som har gått sämre är våra kunder i eventbranschen. De finns inte kvar. Men vi har en bred kundportfölj så det har inte drabbat oss så hårt. Vi har haft en helhetsentreprenad på skyltar för nybyggen så inom det har vi haft ett bra år eftersom byggbranschen inte har drabbats på det sättet. Även kontorsmaterial har gått bra.

Hur ser planerna ut framåt?

– Vi ska jobba på med de kunder vi har nu i de olika branscherna. Jag tror det kommer se likvärdigt ut som i år med större projekt som ska börja nästa år.

Läs vidare

Det här visar Gibon Borås på Grafiska dagarna

Årets fokus ligger på mjukvaror, smarta arbetsflöden och automatisering.

DSC_8066

Vägskäl för Blinkfyrar: Byter vd och skapar nytt bolag

Förändringar på väg hos stor vägmärkesproducent.

FotoJet---2025-02-03T143217.324

Allt i en mässhall under Sign Print & Promotion i Oslo

Boka in den 19–20 mars 2025 i kalendern.

SIPP-kollage

Nu hoppas Roland DG göra sig hörda i high end-segmentet

Roland DG vill inta pole position med sin nya storformatsskrivare. De var budskapet när de presenterade sin nya högvolymsskrivare på Formel 1-banan i Monza i Milano. Frågan är om den nya maskinen med ett helt nytt rött bläck är en vinnare när den ska tävla med konkurrerande grafiska fortkörare.

DSC_9222

Senaste nytt

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR

Stockholmstryckeri vinner Årets Lokala industriföretag

"Hos oss blir man väl bemött oavsett om det handlar om att trycka 500 kuvert eller om man vill beställa nåt jättestort."

Stefan-Ekblom

Produktion av grafiskt papper ökar: "Effekten väntas inte bestå"

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent ifjol. Men Skogsindustrierna tror att utvecklingen kommer brytas.

Charlotte-Dickens