Neschen satsar mot den svenska marknaden

PUBLICERAD: 13 oktober 2021
UPPDATERAD: 14 november
Erik Geutjes, marknadschef på Neschen, säger att företaget vill öka sin närvaro i Skandinavien. Foto: Anja Degerholm

Nyligen meddelade återförsäljaren Filmolux att man lägger ner verksamheten i Sverige. Men tillverkaren Neschen vill fortsätta att leverera folier till den svenska marknaden, inte minst det pvc-fria sortimentet, och stärka sin ställning. 

– Vi vill öka vår närvaro i Skandinavien och öka medvetenheten om Neschen som varumärke, säger marknadschefen Erik Geutjes som tar emot i företagets monter på Fespa-mässan, som är utformat som ett cykelkafé.

Miljömedvetenhet

Satsningen ska göras genom befintliga återförsäljare som Antalis och Spandex, men även genom riktade insatser för att öka synligheten för varumärket. Bland annat medverkar Neschen vid Sign&Print Scandinavia i Stockholm i februari 2022.

– Vi ser framför allt en stor potential i Sverige, där finns ett stort intresse för pvc-fria folier och en medvetenhet om miljön. Skandinavien har kommit mycket längre i den utvecklingen än resten av Europa, säger Erik Geutjes.

Positiva siffror

Under Fespa visar Neschen upp en bred palett av produkter, bland annat pvc-fria Kavalan-serien, produkter från ContraVision och mycket annat. Erik Geutjes visar upp en av nyheterna: en polyesterdot för inomhusbruk. Han säger att Neschen tack vare sina olika affärsenheter klarade sig förhållandevis bra under pandemin, och att en ljusning är i sikte för det grafiska segmentet.

– Från mitten av juli såg vi att det började gå uppåt igen och den utvecklingen har fortsatt, så det ser positivt ut, säger Erik Geutjes.

 

Senaste nytt

Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

Boka in den 7–9 oktober 2025 i kalendern redan nu. Då är det återigen dags för den största mässan och mötesplatsen i den grafiska branschen: Sign&Print Scandinavia på Kistamässan i Stockholm.

SPS kollage
Allt i en mässhall under Sign&Print Scandinavia

SPG erövrar nytt tryckeri

40 anställda får gå när produktionen flyttas.

Screenshot
SPG erövrar nytt tryckeri

Bording gör miljonförluster

Bording har beslutat att lägga ner stora delar av sin produktion i Sverige, vilket Sign&Print tidigare rapporterat om. Nu har siffrorna för 2024 släppts och bolaget visar en förlust på nästan 4,9 miljoner kronor.

1750154275161
Bording gör miljonförluster

Nu är utomhusreklam mätbart

Inbyggda 3D-sensorer kan tillsammans med AI-analys mäta hur många som passerar både tryckt och digital utomhusreklam och hur länge de tittar.

Skärmavbild-2025-07-01-kl.-10.33.07
Nu är utomhusreklam mätbart

Läs vidare

Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Israeliska digitalpresstillverkaren Landa Digital Printing har ansökt till domstol om att avbryta rättsliga förfaranden kopplat till deras akuta ekonomiska kris. Bolaget har skulder motsvarande nästan fem miljarder svenska kronor.

Landa_01 (1)
Miljardskulder – Landa försöker undvika konkurs

Xerox köper Lexmark i miljardaffär

– Med förvärvet av Lexmark placerar sig Xerox nu bland de fem största inom alla stora utskriftssegment, säger Steve Bandrowczak, vd för koncernen.

FotoJet---2025-07-02T104600.160
Xerox köper Lexmark i miljardaffär

Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

– Något som sticker ut är hennes kombination av erfarenhet, pondus och energi, säger Eva Glückman, vd på Grafiska Företagen.

32b7d220-c858-4884-8c5f-a5f1aaacbd5f
Hon blir ny förhandlingschef för Grafiska Företagen

Förvärv: "Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige"

Norska Ålgård Offset förvärvar Ruter AB i Laholm med dotterbolaget Ruter Vellinge.

FotoJet---2025-06-30T152321.363
Förvärv: ”Största producenten av trycksaker i Norge och Sverige”