Hallarna är nu redo och om ett par timmar öppnar Sign&Print Scandinavia 2022. Här får du en liten sightseeing.
Bantorget Grafiska har utökat verksamheten med en tonerpress från Konica Minolta med efterbehandling inline av Plockmatic.
Durst hade en av de största montrarna på Fespa och hade fyllt den med både nya lanseringar och kommande innovationer. Den röda tråden var integrerade system.
HP lanserade den nya HP DesignJet Z6 Plus Edition och HP DesignJet Z9 Plus Edition på Fespa Global Print Expo 2026, vilket markerar nästa steg i utvecklingen av företagets portfölj inom storformatstryck.
Kodak lanserar KODAK SONORA Ultra XR med bättre tolerens mot exponering i vitt ljus.
– Kunderna mår bra, men beslutsprocesserna har blivit längre, säger Lars Nikolajsen, ägare och vd för NIZE Equipment, på Fespa Global Print Expo 2026 i Barcelona.
Mimaki presenterade nyheter inom UV-print och planprint på Fespa. Men det som kanske gladde den svenska återförsäljaren Signcore mest var en ny DTF-skrivare.
Epson är kanske mest känd som en tillverkare av utrustning för tryck, bland annat etikettskrivare. Till Interpack hade de även tagit med sig robotlösningar, ett annat viktigt affärsområde för Epson.
Skrivartillverkaren HP tar med sig sina senaste nyheter inom latex-print, textilprint och hybridutskrift till Fespa i Barcelona.