Pecon Print lägger fram nytt affärskoncept

PUBLICERAD: 20 januari 2023
UPPDATERAD: 25 januari
Nicklas Lundin, vd på Pecon Print, på mässan Nordic Profile Fair, 17–19 januari

Boråstryckeriet Pecon Print har mejslat fram ett nytt koncept och fått en tydligare profil. Det blev också det stora samtalsämnet när de tog emot kunder och besökare på promotionmässan på Elmia i Jönköping.

– Vi vill förmedla att vi är mer än ett tryckeri. Vi är här för att lyfta fram ett koncept som vi kallar för Print as a Concept. Det betyder att visst, vi trycker, men vi kan också lösa en massa andra saker åt våra kunder.

Han säger bland annat att det betyder att de genom sina samarbeten med ett antal större leverantörer kan tillhandahålla kläder. Andra saker de kan rå om är att bistå med lagerhållning eller hjälpa kunder att bedriva handel med Asien.

Tryck på bland annat vattenflaskor och kläder visades upp hos Pecon Print.

– Vi kan göra fler saker för våra profilkunder och det är det vi vill lyfta fram och prata om med våra kunder här.

Det var många år sedan sist Pecon Print ställde ut på promotionmässan i Jönköping. Nicklas Lundin förklarar varför det återigen var dags att göra comeback.

– Vi kände att det var läge att vara med i år för det har hänt ganska mycket i bolaget. Vi har stakat ut en tydligare framtid och en tydligare profil.

Senaste nytt

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Durst tar notan – förvärvar Hasler

Durst blir majoritetsägare i skärbordstillverkaren Hasler Solutions.

1770223580433
Durst tar notan – förvärvar Hasler

Canon höjer ambitionsnivån på nytt

För andra året i rad tilldelas Canon EcoVadis platinastatus.

Collage-maker-project-(4)
Canon höjer ambitionsnivån på nytt

Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Peter Svendsen, vd på Namly Design, i öppenhjärtig intervju om:
✔️Hur de slog sig in på marknaden ✔️Katastroftänk och förhoppningen om en exit ✔️Investeringen i Roland-skrivare ✔️Vikten av merförsäljning

Namly-Design-Peter-beskuren
Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Läs vidare

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan"

"Onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

"Traditionella massmedier förlorar kraft" säger Mimmi Sandström som ska dela vd-rollen med Nicklas Norrby.

6981c8b8e881675581fbe7c1_Nicklas_Mimmi
De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor