Antalis aviserar prishöjningar

PUBLICERAD: 13 september 2024
UPPDATERAD: 16 september

Antalis genomför prisförändringar från i oktober. Anledningen är ökande kostnader på råmaterial och produktionskostnader hos leverantörer.

Håkan Askenberger, vd för Antalis AB

Det är den fortsatt höga kostnadsnivån på råmaterial i kombination med ökade produktionskostnader som har gjort att vissa av Antalis leverantörer höjt sina priser de senaste månaderna för att säkerställa sin framtida verksamhet.

Det i sin tur påverkar Antalis sortiment och framförallt förpackningsmaterial och designpapper. Det skriver Antalis vd Håkan Askenberger i ett brev till kunderna.

Från och med 7 oktober justeras priserna uppåt med cirka 3–5% på designpapper och 7–9% på förpackningsmaterial. Prishöjningen berör alla förpackningstyper.

Nyligen lanserade Antalis Switch Green box, en låda för att inspirera till hållbara materialval.

Läs vidare

Produktion av grafiskt papper ökar: "Effekten väntas inte bestå"

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent ifjol. Men Skogsindustrierna tror att utvecklingen kommer brytas.

Charlotte-Dickens

Här är nya kategorierna i Packnorth Award

Nu är Packnorth Award 2025 öppnad. Sedan den första februari kan bidrag sändas in till Nordens största förpackningstävling.

PA-1

Ny uppdatering på PackIndx: Generellt låg efterfrågan i januari

Nu finns uppdaterade siffror för januari för wellpapp, kartong och polyeten på PackIndx. Generellt handlar det om låg efterfrågan.

Index

Drewsen tar över Portals Paper

Den tyska producenten av säkerhetspapper, Drewsen Spezialpapiere, har köpt Portals Paper, en brittisk tillverkare av högsäkerhetspapper.

drewsen-portals

Senaste nytt

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR

Stockholmstryckeri vinner Årets Lokala industriföretag

"Hos oss blir man väl bemött oavsett om det handlar om att trycka 500 kuvert eller om man vill beställa nåt jättestort."

Stefan-Ekblom

Produktion av grafiskt papper ökar: "Effekten väntas inte bestå"

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent ifjol. Men Skogsindustrierna tror att utvecklingen kommer brytas.

Charlotte-Dickens