Agfa utlovar tre nya ”bestar”

PUBLICERAD: 22 april 2025
UPPDATERAD: 23 april
Förra året lanserades fyra nya maskiner, bland annat Jeti Bronco. I år kommer ytterligare tre nyheter. Foto: Sören Winslöw/Arkiv

På Fespa 2024 lanserade Agfa inte mindre än fyra nya inkjet-lösningar. Inför årets mässa avslöjar tillverkaren att det kommer ytterligare nyheter.

I år ställer de ut under temat ”Powerful by Nature” och det ska framhäva styrkan, mångsidigheten och prestandan hos Agfas lösningar. I montern kommer Agfa att lyfta fram såväl storformatsskrivare och bläck som programvara och tjänster. Detta för att möta de ständigt föränderliga behoven inom såväl förpackningstryckindustrin som skylt och display.

– På Fespa i Berlin kommer vi att visa tre nya kraftfulla tillägg i vår portfölj – vilket stärker vårt löfte om att erbjuda ett ”monster” för varje behov, säger Arnaud Calleja, vice vd för digitala printlösningar hos Agfa.

Mer än så avslöjar inte Agfa på förhand, utan de nya lösningarna kommer att avtäckas först på mässan. Det enda de gått ut med är att en av modellerna är Jeti Tauro 3300 XUHS.

Förra året släpptes hybriderna Anapurna Ciervo H3200 och Jeti Bronco S, rulle till rulle-skrivaren Jeti Condor och inkjetpressen SpeedSet Orca. Dessa har tagits väl emot av kunderna, enligt Agfa.

Hall 27, montrarna D70 och D60.

Senaste nytt

Läs vidare