

Svenska Plockmatic har flera nyheter att presentera på Sign- och Print Scandinavia. Det blir flera smarta efterbehandlingslösningar för skärning, bokproduktion och förpackningsapplikationer.
Plockmatic radar upp två bookletmakers, broschyrhäftar, BM4000 och BM5000 i sin mässmonter.
– Det gör egentligen samma jobb men med lite mer hastighet i BM5000. Det är ett lite större system som tar lite högre volym, säger Mikael Eriksson, säljare på Plockmatic.
Sedan finns det en hel del tillskott i portföljen också.
– DigiFold Pro XL är en big, fals och perforeringslösning. Och DigiFold Ultra, där har vi adderat en skärlösning till big- och falsdelen som renskär arket. Den är ny och det är första gången vi visar den. På Drupa gjorde vi en liten förvisning men nu är den släppt, säger Mikael Eriksson.

Tillverkaren ska visa flera olika automatiska skärbord, där vissa är nya för den svenska marknaden. Morgana ColorCut SC7000-Pro-T kombinerar matning med höghastighetsskärning och bigning. Morgana ColorCut FB9500 Pro-T är ett kompakt skärbord med automatisk matning.
De kommer också visa en del andra typer av smarta skärlösningar för till exempel visitkort.

Förpackningstrend håller i sig
Vilka trender förhåller ni er till?
– En trend är ju det här med förpackning som går starkt därav anledningen till att vi förvärvade Intec som nu är en del av Plockmatic group-portföljen. Sedan har vi också en förpackningsstans som är lite mer för digitaltryck.
Plockmatic köpte tidigare i år tyska Renz och visar nu en mindre wire-O-maskin (vajerbindning) i montern.
Plockmatic har sitt säte i Stockholm. Förra året firade företaget 50 år och invigde sin nya fabrik i Riga.
– Det är riktigt kul att känna att Plockmatic som är ett svenskt bolag har en vilja att växa sig större med vad vi håller på med. Nu är vi inne på vårt 51:a år och vi fortsätter att växa, säger Mikael Eriksson.
Vad har du för förhoppning på mässan?
– Förhoppningen är naturligtvis att ha mycket kunder som är intresserade. Det känns som man har ett stort intresse och vill komma på mässan när man pratar runt. När jag åker runt bland kunderna så är det hittills inte någon som inte tänker komma. Det känns positivt. Det ska bli kul. De är intresserade av efterbehandlingssidan. Så förhoppningen är många kunder och många besökare.