
Plockmatic Group hade två produktnyheter med sig på Printing United, där huvudattraktionen är den nya Plockmatic SC7800 Pro XL Finisher.
Det är en kompakt skär- och falsmaskin med hög kapacitet och patenterad arkskärningsteknik som sätter nya standarder för hastighet, precision och flexibilitet inom professionell efterbehandling, skriver företaget i ett pressmeddelande.
Som det senaste tillskottet i Plockmatics SC7000-serie producerar den helautomatiska SC7800 Pro XL broschyrer i hög hastighet, både inline och offline.
Dess dubbla skär- och bigningsenhet består av ett nytt, patenterat, tangentiellt bigningsverktyg med han- (konvexa) och hon- (konkava) element. Det levererar skarpare och mer precisa falsar som ger problemfri efterbehandling av hög kvalitet.
Det är värt att notera att det nya systemet hanterar ark i B2-format på upp till 450 mikron och ett brett spektrum av material, inklusive syntetiska medier. Fullt obevakad automation möjliggörs av ett QR-kodstyrt arbetsflöde, där upp till 1 000 ark kan bearbetas snabbt och effektivt – även när flera olika jobb körs i samma bunt. Hög precision säkerställs med SmartMark-registrering via den medföljande ColorCut Pro-programvaran. Det nya digitala systemet blir tillgängligt i början av 2026.
Alternativ till laminering
Den andra nyheten, DigiCoater Pro 400 LED-UV, är en digital efterbehandlingslösning som applicerar skyddande beläggningar för att förbättra både hållbarhet och visuell effekt. Med hastigheter på upp till 45 meter per minut är den ett spännande alternativ till laminering.








