Cover Styl lanserar AI-drivet visualiseringsverktyg

PUBLICERAD: 3 december 2025
UPPDATERAD: 3 december
Vad passar bäst, en folie med marmormönster eller träimitation? I Cover Styls nya app ska det vara enkelt att testa olika designalternativ. Foto: Pressbild

Vilken typ av folie passar för ett visst inredningsuppdrag? Cover Styl har utvecklat ett AI-verktyg som ska göra det designbeslutet lättare.

Cover Styl tillverkar självhäftande vinyler för interiör och dekor i en rad olika kulörer, men även med mönster som liknar sådant som trä, sten och textil. Nu lanserar företaget en mobilapp som ska göra det enklare att visualisera en design eller idé.

När användaren går in i mobilappen hamnar man på en landningssida där man kan ladda upp ett foto, till exempel av ett kök, och testa olika färger eller mönster på de ytorna som man vill förändra. Verktyget visualiserar då med hjälp av AI-funktioner hur det färdiga resultatet skulle kunna se ut.

Förhoppningen är att det nya simuleringsverktyget ska spara både tid och pengar, och göra kunden tryggare i sitt val.

Testa själv!

Senaste nytt

Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Söderbergsföretagen J i Malmö som omsätter 2 miljarder kronor samlar sina nordiska vägskylts- och infrastrukturbolag i den nystartade koncernen Aventi Group. Den tidigare Blinkfyrar-vd:n Elisabeth Nagy blir vd för moderbolaget.

Nagy
Tekniskt innovativa vägmärkesföretag samlas i ny koncern

Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Biobaserade produkter kan erbjuda samma prestanda som traditionella oljebaserade alternativ, men med ett avsevärt lägre klimatavtryck. Ett exempel på det är Biond, en växtbaserad printvinyl.

Biond
Växtbaserad printvinyl hos Scandraft

Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Nu kommer ännu en ny specialtoner till Fujifilms femfärgspressar.

Mark-Lawn-Kopie
Fujifilm lanserar ny specialtoner till mellansegmentet

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Läs vidare

Mutohs storformatsskrivare XpertJet 1682 tillgänglig med nytt bläck

Mutohs rulle-till-rulle-skrivare XpertJet 1682 blir nu tillgänglig med det nya US81 UV-LED-bläcket.

pa_large_index-1682ur-v2
Mutohs storformatsskrivare XpertJet 1682 tillgänglig med nytt bläck

Storbildsbolaget köpte verksamhet – relanserar displaylösning

Storbildsbolaget i Helsingborg har köpt företaget X2 Nordics verksamhet av entreprenören Jan Bergland och fått rättigheterna att sälja skyltprodukten 2 Stand.

DSC_2567w
Storbildsbolaget köpte verksamhet – relanserar displaylösning

Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt

Ett stort område är naturligtvis kreditkort, men tekniken används mycket för märkning av produkter och mer förväntas det bli.

Dieroff
Märkning med RFID-taggar väntas växa starkt

Mimaki tar Tiger-teknologin till skyltindustrin

Mimakis sublmeringsskrivare Tiger600-1800TS ska utrustas med det nya vattenbaserade pigmentbläcket AP50. Det gör att leverantören tar sin Tiger-teknologi för textiltryck till skylt- och grafikindustrin.

Tiger600-1800TS-with-Pigment-Inks
Mimaki tar Tiger-teknologin till skyltindustrin