
Folier som säljer maskiner och material för den grafiska branschen har ett tillskott i sitt team.
Fredrik Eriksson har bakgrund både inom B2B-försäljning och textilbranchen. Han har bland annat arbetat på Fruit.

– Fredrik har den kombination av erfarenhet och driv som passar perfekt hos oss. Hans förståelse för textilmaterial, kundbehov och professionell rådgivning kommer att vara en stor tillgång för våra kunder och för teamet, säger Mikael Sandberg, vd för Folier.se.
I sin roll kommer Fredrik att arbeta nära Vagnhäradföretagets kunder inom tryck-, skylt- och profilbranschen, med fokus på att hitta rätt lösningar, stärka kundrelationer och bidra till ännu bättre service och rådgivning.
Rekryteringen är en del av Folier Sveriges fortsatta satsning på kundnära service, produktutveckling och att möta den ökade efterfrågan på material och maskiner för skylt- och textilproduktion.







