Skrivartillverkaren HP tar med sig sina senaste nyheter inom latex-print, textilprint och hybridutskrift till Fespa i Barcelona.
Det svenska efterbehandlingsföretaget Plockmatic har varumärken som Morgana, Intec, and RENZ i portföljen. De kommer satsa stort på Intecs ColorCut-serie av kompakt efterbehandlingsutrustning.
Ålgård Offset har tecknat ett nytt avtal med Story House Egmont. Kontraktet motsvarar ett tresiffrigt miljonbelopp. Det innebär produktion för dotterbolaget Printagon/Ruter i Sverige.
Printworks förvärvas av Network of Design. Nu ska de två Stockholmsbolagens internationella expansionen accelereras.
Ljusreklamförbundet har presenterar de tävlande.
Flexa deltar på Drupa 2024 för första gången. Det italienska företaget ska visa innovativa lösningar inom skärning, laminering och rullskärning.
Tryckerikoncernen V-Tab har gått i konkurs. 150 anställda är berörda.
Epson lanserar en ny foto- och fine-artskrivare som ska höja standarden för användbarhet och kvalitet. Den nya A2-skrivaren är utformad för att uppfylla kraven hos professionella fotografer.