Hexis visar nyheter inom wrap, PPF och hållbarhet

PUBLICERAD: 25 september 2025
UPPDATERAD: 25 september
”Vi har alltid ställt ut på Sign & Print, det har genom hela Hexis historia varit en mycket viktig plats för oss att visa upp oss och våra produkter” säger Joachim Wallgren, försäljningschef på Hexis.

Hexis är en av landets stora leverantörer av material till den grafiska industrin. Under Sign&Print Scandinavia kommer de bland annat att visa produkter inom wrap och stenskottsfilm, nyheter från skärprogrammet Matmak och sitt återvinningsprogram.

– Vi har alltid ställt ut på Sign & Print, det har genom hela Hexis historia varit en mycket viktig plats för oss att visa upp oss och våra produkter. Så är det även 2025, säger Joachim Wallgren, försäljningschef.

Franska Hexis med svensk bas i Landskrona har haft ett händelserikt år. Nyligen genomförde de ett webbinarium tillsammans med Sign&Print med fokus på PPF-film i allmänhet och Bodyfence-serien i synnerhet. De har också genomför alla omgångar i sin golftävling Hexis Open under året och planerar för nästa års mästerskap som ska bli ännu större.

– Vi har också deltagit i Porsche Carrera cup under 2025 vilket har varit fantastiskt för oss. Vi har synts lite överallt under 2025 vilket är precis vad vi vill. Vi har haft en skön semester och laddat batterierna så vi är taggade inför hösten, säger Joachim Wallgren.

Wrapfolien Skintac HXone kommer visas i Hexis monter.
Nyheter att berätta om

Hexis kommer att visa sina produkter inom wrap och PPF (Paint protection film) under Sign&Print Scandinavia. De har egen produktion av folier.
– Inom dessa segment har vi också nyheter vi kommer att presentera. Kommer ni till mässan kommer ni att få se och känna på dessa nyheter. Vi kommer naturligtvis att tala och visa upp alla våra produkter på bästa sätt.

Han berättar att det hänt massor med deras skärprogram Matmak för PPF den senaste tiden. Programmet och dess nyheter kommer att demonstreras på plats.

Kommer ni att visa något om ert återvinningsprogram?
– Det kommer absolut ha en central roll på mässan. Återvinning och miljö är absolut ett fokus för oss och ett ämne som bara blir viktigare och viktigare. Det är också viktigt för att få visa och förklara vad vi kan göra för miljön tillsammans med våra kunder.

Varför ska mässbesökarna komma till er monter?
– Förutom för att träffa alla trevliga säljare på Hexis så bör de komma och se våra nyheter.

Vad har ni för förväntningar på mässan?
– Vi hoppas naturligtvis på många nya och gamla kunder kommer till oss, det är tack vare kunderna som vi är där, kommer inte besökarna så har vi ingen anledning att ställa ut.<Joachim Wallgren> ”Vi har alltid ställt ut på Sign & Print, det har genom hela Hexis historia varit en mycket viktig plats för oss att visa upp oss och våra produkter” säger Joachim Wallgren, försäljningschef på Hexis.

 

 

Senaste nytt

Ricoh vill förenkla för kunderna

En ny arkmaskin av instegsmodell, ett användarvänligt färgjusteringsverktyg och lansering av en kundportal för förbrukningsvaror. Det är något av det Ricoh bjuder på under Sign&Print Scandinavia.

Karl-och-Marie-w
Ricoh vill förenkla för kunderna

Pinfärsk instegsmodell från swissQprint

I början av september lanserade swissQprint instegsmodellen Topi 5. En maskin som den skandinaviska återförsäljaren NIZE equipment tror kan passa många mindre företag.

NIZE-Topi
Pinfärsk instegsmodell från swissQprint

Besökarkollen: Vad ska du titta på under mässan?

Sign&Print Scandinavia på Kistamässan den 7-9 oktober närmar sig med stormsteg. Sign&Print har frågat några producerande företag vad de ska hålla utkik efter på mässan.

Besökarkollen
Besökarkollen: Vad ska du titta på under mässan?

Avskogningsförordningen kan skjutas upp – igen

Införandet av avskogningsförordningen EUDR kan försenas ytterligare. Det beskedet kommer från EU:s miljökommissionär Jessika Roswall.

EUDR-kollage
Avskogningsförordningen kan skjutas upp – igen

Läs vidare

Personlig service i centrum när Spandex ställer ut

På Sign&Print Scandinavia fokuserar Spandex på relationen till kunderna. De vill visa hur de kan stå för ett smidigt leverantörsskap hela vägen fram till slutkunden, från idé till leverans.

Spandex-Cecilia
Personlig service i centrum när Spandex ställer ut

Ny teknik för flersidiga digitala etiketter presenterad av Bobst

I samband med ett pressmöte i montern på Labelexpo presenterade företaget BOBST Flexjet, enligt deras uppgift en branschunik modul, en helt digital etikettlösning som gör det möjligt för konverterare att producera digitala, flersidiga etiketter.

Gruber
Ny teknik för flersidiga digitala etiketter presenterad av Bobst

Barcelona etikettbranschens nya hotspot

Under tisdagen öppnade Labelexpo Europe. Efter 40 år i Bryssel var det dags för förändring. Nu slogs dörrarna upp på Fira Grand Via i Barcelona. Sign&Print var självfallet på plats. En överraskande nyhet avslutade den inledande presskonferensen.

massan
Barcelona etikettbranschens nya hotspot

Följ med in i Risos mobila showroom

I sin van kan Riso åka ut till potentiella kunder och demonstrera sin inkjet-teknologi.

RisoDSC_0717
Följ med in i Risos mobila showroom