Intellecta visar ett svagt förbättrat resultat under första kvartalet 2010. Till stor del beror det på tidigare kostnadsåtgärder, som nu börjar ge resultat.
Under perioden januari–mars 2010 ökade rörelseresultatet med 35 procent till 20,3 (15,0) miljoner kronor och rörelsemarginalen med 3,4 procent till 11,6 (8,2) procent. Nettoomsättningen uppgick till 174,8 (184,0) miljoner kronor, vilket är en minskning med 5 procent.
Resultatet är en effekt av tidigare vidtagna kostnadsreducerande sparåtgärder samt av att efterfrågan på Intellectas tjänster är god, står det i företagets pressmeddelande. Kunduppdragen har kännetecknats av god lönsamhet med förbättrade marginaler.
Inom affärsområdet Infolog har det skett volymförändringar mellan kunder och produkter med olika prisnivåer, den så kallade pris/mix-faktorn, vilket har påverkat affärsområdets resultatutveckling positivt. Till följd av de under 2009 vidtagna neddragningarna reducerades personalkostnaderna med 8 procent jämfört med föregående år.
– Intellecta har stabila finanser och en god kassa, säger Richard Ohlson, vd och koncernchef på Intellecta. Jag ser stora möjligheter för Intellecta att växa framöver dels genom organisk tillväxt, dels genom förvärv.
Inom affärsområdet Intellecta Infolog bedömer företaget att efterfrågan på tjänster är fortsatt god med förbättrade marginaler.
_______________________________________________________________
FÖRSTA KVARTALET 2010 I SAMMANDRAG
Nettoomsättningen uppgick till 174,8 (184,0) MSEK
Rörelseresultatet ökade med 35 procent till 20,3 (15,0) MSEK
Rörelsemarginaler ökade till 11,6 (8,2) procent
Resultat efter skatt uppgick till 14,6 (11,4) MSEK
Resultat per aktie, 3,45 (2,70) SEK
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 12,3 (1,5) MSEK







