"Bra tillfälle att visa våra nyheter"

PUBLICERAD: 27 augusti 2010
UPPDATERAD: 27 augusti

mossberg_390Inför Tryckstart som börjar den 13 september kommer vi att intervjua utställarna på turnén. Den här gången har turen kommit till Michael Mossberg, produktchef på Fujifilm. Han utlovar massor av nya släpp, bland annat purfärska XMF 3.0.

Hej Michael! Varför är ni med på Tryckstart?

– Det är det enda större eventet där vi kan träffa branschen på ett bra kul och informativt sätt. Tajmingen är god, både vi och andra leverantörer släppte massor av nyheter på Ipex tidigare i år. Eftersom många av våra kunder inte var där, passar vi på i ett miniformat att berätta om det viktigaste.

– Idag är det viktigare än någonsin för grafiska företag att hitta bra partners och att välja rätt utrustning. Man har inte råd att satsa på fel saker.

– Vi har flera nya släpp, bland annat i form ut av nya XMF 3.0 som släpptes idag. Även XMF Remote släpptes idag och förra veckan kom nya Metrics. Vi kommer att visa alla tre live under turnén.

Vad ser ni mest fram emot att få visa besökarna?

– Att visa hur XMF-konceptet har blommat ut i en lösning som innefattar webb-till-tryck, webbaserat korrektur och ett smart jdf-baserat flöde för alla typer av grafiska företag. Här vi har en mycket bra story med tanke på antalet installationer.

– Mycket av det vi visar kommer att röra sig kring programvara som gör att man har koll på jobben. Den automatiserar bort moment som kostar tid och pengar. Att visa upp att vi kan hjälpa till att göra bra trycksaker är inget nytt. Den här gången vill vi visa stegen kring hur man hanterar dokument på ett bra sätt för tryckerier som har offset, digitaltryck och kanske storformat, på det mest effektiva sättet.

Och vad ser du mest fram emot på Tryckstart-turnén?

– Jag hoppas att besökarna går man ur huse och tar chansen att kolla på alla nyheter. Jag vet att många orter inte är bortskämda med leverantörsbesök. Ta chansen och kom dit!

Senaste nytt

Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Det talas mycket om automatisering och effektiva arbetsflöden i den grafiska branschen i dag. Hos anrika Webergs Printshop är det i stället den personliga servicen som står i fokus, något som ofta innebär mycket manuellt arbete.

Webergs-trio (1)
Här sitter kvinnohistorien i väggarna

Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Efterfrågan rör sig bort från högvolymsproduktion av identiska produkter till mindre, mer riktade serier.

Marcin_Majda_Antigro
Mjukvara bakom ökad diversifiering i tryck

Nya Munken Agenda designad av studenter – "Tillför ny energi"

Arctic Paper nya version av den ikoniska kalendern Munken Agenda är tryckt av Åtta45. 

Skärmavbild-2026-01-16-kl.-14.18.47
Nya Munken Agenda designad av studenter – ”Tillför ny energi”

Heidelberg får ny finansiering för att växa

Heidelberg har stärkt sin finansieringsstruktur genom att ha avtalat om ett nytt låneavtal på 436 miljoner euro med ett konsortium av banker. Det kommer stödja företagets tillväxtplaner och strategier.

DSC_7833
Heidelberg får ny finansiering för att växa

Läs vidare

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1
MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Cloudlab vill hjälpa tryckerierna med e-handel

Tyska Cloudlab Solutions är en etablerad leverantör av web-to-print-lösningar inom både tryck och förpackning. Med nya versionen X3 tar företaget hjälp av AI när det gäller bland annat design och prissättning.

Cloudlab
Cloudlab vill hjälpa tryckerierna med e-handel

Rullskrivare med helt ny inkjetteknologi

Mutoh har utvecklat en inkjetskrivare med Fujifilms AQUAFUZE-teknologi med ett nytt vattenbaserat UV-bläck. Denna visas under Drupa tillsammans med bland annat Direct-to-Object-skrivaren XpertJet 1462 som precis vunnit en EDP Award.

Mutoh 1
Rullskrivare med helt ny inkjetteknologi

Heidelberg breddar med inkjet-portfölj

Den stora nyheten i Heidelbergs Drupa-monter var lanseringen av deras två nya inkjetpressar som de marknadsför i samarbete med Canon, men under eget namn och i egen förpackning. Därmed kommer de två maskinerna att heta Jetfire 50 respektive 75, vilket speglar formaten B3 och B2.

heidel_01
Heidelberg breddar med inkjet-portfölj