Posten och Google fixar reklamen för småföretag

PUBLICERAD: 27 oktober 2010
UPPDATERAD: 27 oktober

Posten och Google inleder nu ett samarbete där fysiska och digitala kanaler kombineras. Genom en webbaserad tjänst som både innehåller Googles sökordsmarknadsföringsverktyg Adwords och Postens direktreklamtjänster ska småföretag kunna nå nya och befintliga kunder.

Tillsammans har de båda företagen samlat verktyg för att skapa DR-kampanjer. Här ingår målgruppsurval, utformning, tryck och distribution. Genom att koppla sökord till kampanjen ska det gå att visa annonser om den egna verksamheten när någon söker på Google.

– Vi vet att kombinationen direktmarknadsföring och sökordsmarknadsföring är väldigt effektiv och att den kommer att ge stora möjligheter för småföretagare och entreprenörer att nå ut med sina reklambudskap på ett smart och relevant sätt, säger Stina Honkamaa, Googles sverigechef.

Med Reklamfixaren ska företag kunna skapa både adresserade och oadresserade DR-kampanjer.

Läs vidare

Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Allt fler grafiska tryckföretag ställer ut på profilmässan Nordic Profile Fair i Jönköping. Det gör att det syns allt fler spännande maskiner i montrarna.

DSC_9023

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113

Senaste nytt

Tryckeriföretagare plundrade bolag

Två företrädare för ett tryckeri åtalas för grov oredlighet mot borgenärer och bokföringsbrott efter att ha tömt verksamheten på pengar. Flera andra tryckerier har blåsts på pengar i härvan.

judge-1587300_1920

Konica Minolta presenterar laminatorlösning inline

Nya GBC CL-401 ska vara världens första inline-efterbehandlare som erbjuder laminering direkt efter utskriftsprocessen med upp till 100 procents skrivarkapacitet.

-FWEBP,Q75,-S3840 (3)

Grafiska Företagen accepterar löneökningar på 7,7 procent under tre år

"Den föreslagna löneökningstakten är fortsatt problematisk för många företag" säger Anna Freij, förhandlingschef på Grafiska Företagen.

092_220930

Tillväxt för europeisk papper- och kartongproduktion

Både konsumtionen och produktionen inom massa- och papperssektorn ökade i Europa förra året.

FotoJet---2025-02-25T102544.032