Ny försäljningsdirektör för Agfa Norden

PUBLICERAD: 10 mars 2011
UPPDATERAD: 10 mars
Anders Medbo blir ny försäljningsdirektör för Agfa Graphics Norden.

Anders Medbo har utsetts till försäljningsdirektör för Agfa Graphics Norden. Han tillträdde tjänsten den 1 mars 2011 och är nu ansvarig för affärsområdena commercial, newspaper och inkjet.

Anders Medbo har varit anställd hos Agfa sedan den 1 september 1998, och har tidigare arbetat som Försäljningschef Sverige och nu senast som Nordic Sales Manager Commercial.

Utnämningen av Anders Medbo sker i förbindelse med att Jørgen Vad, som tillsammans med jobbet som VD för Agfa Grahics Nordic, har utsetts till Manager Global Services med ansvar för att utveckla Agfa Services till att tillhandahålla en enhetlig global produkt på högsta nivå.

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1

Senaste nytt

HP lanserar två nya industriella rullpressar

HP lanserar två nya inkjetrullpressar som ska öka tryckeriernas möjligheter till tillväxt inom högvolymsproduktion.

HP-PageWide-T4250-HDR-front-no-background-b

Ny uppdatering på PackIndx: Generellt låg efterfrågan i januari

Nu finns uppdaterade siffror för januari för wellpapp, kartong och polyeten på PackIndx. Generellt handlar det om låg efterfrågan.

Index

Realtrycks rekordstarka start på året

Realtryck i Stockholm går in i 2025 med en historiskt stor orderstock. Tryckeriet ser stor potential i mellanstora volymer och har investerat i en ny laminator från GMB.

Realtryck1

Årets första Sign&Print är här!

2025 års första tidning har tema Storformat.

FotoJet---2025-02-07T145556.344