HP släpper verktyg för väggdekor

PUBLICERAD: 10 januari 2013
UPPDATERAD: 10 januari

HP har tagit fram en ny lösning för trycksaksleverantörer som vill kunna erbjuda sina kunder produktion av väggdekor. Lösningen premiärvisades på heminredningsmässan Heimtextil, i Frankfurt, Tyskland i början av januari.

I lösningen ingår flera komponenter. En av dessa är HP Wall Art Solution, en molnbaserad tjänst med verktyg för formgivning, visualisering och produktion av skräddarsydda väggdekor. Från den nya samarbetspartner AVA ingår formgivningsprogram samt en särskild ripp. Dessutom släpper HP en rad olika material särskilt anpassade för just väggdekor. Bland dessa material finns obestrukna och bestrukna kvaliteter och en rad specialmaterial.

HP ser att själva printningen görs på Designjet L26500 och L28500, om det gäller kortare serier, och Scitex LX600 respektive LX850 om det handlar om större volymer.

Man erbjuder även en gratislicens som gäller ett år på HP Wall Art Solution.

 

Senaste nytt

Här beslagtas produkt under Fespa efter misstänkt brott

Det uppstod oväntad dramatik På Fespa i Berlin efter att Vivid Laminating Technologies juridiska team utfärdade ett förbud med produktionsstopp mot en kinesisk utställare.

Skärmavbild-2025-05-12-kl.-16.38.50
Här beslagtas produkt under Fespa efter misstänkt brott

Lackeffekter utan lack i Agfas nya planskrivare

Agfas nya flatbäddsskrivare Onset Panthera FB3216 är byggd för stora volymer och exceptionell hastighet. Dessutom kan maskinen leverera lackeffekter utan lack.

_DSC0097
Lackeffekter utan lack i Agfas nya planskrivare

Hon tar över Big Image

Producenten av textila jätteutskrifter byter vd.

mikaela-min-jpg
Hon tar över Big Image

Snabbare print and cut-maskiner från Secabo

Sörmländska återförsäljaren Folier var på plats på Fespa och gläds åt nyheter hos Secabo. De kommer bland annat med nya snabba print and cut-maskiner.

_DSC0204
Snabbare print and cut-maskiner från Secabo

Läs vidare

Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Allt fler grafiska tryckföretag ställer ut på profilmässan Nordic Profile Fair i Jönköping. Det gör att det syns allt fler spännande maskiner i montrarna.

DSC_9023
Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa