Klassisk kamera går i graven

PUBLICERAD: 30 april 2013
UPPDATERAD: 30 april

hasselblad_503cwHasselblad stoppar produktionen av sin 503CW-modell – den sista V System-kameran i bolagets portfölj. Beslutet träder i kraft omedelbart och innebär slutet på 50 års utveckling av bolagets kameralinje.

– Allt har sin plats i tid, säger Dr Larry Hansen, Hasselblad styrelseordförande och koncernchef. Veteranen 503CW kombinerat med ett omfattande sortiment av utbytbara objektiv och tillbehör, var sjutton år den kamera som kräsna proffs och spirande amatörfotografer hade som förstaval. Men under de senaste fem åren har det skett en kraftig nedgång i efterfrågan och det är nu dags för oss att motvilligt förpassa V System till historien. Därmed skulle vi vilja tacka alla fans och kunder för både deras lojalitet och deras entusiasm.

Hasselblad har bekräftat att den sista 503CW har rullat av produktionsbandet, men företaget kommer att fortsätta att sälja V system-tillbehör så länge lagret räcker.

Läs vidare

Kongsberg Ultimate: "Det snabbaste skärbordet på marknaden"

Skärbordstillverkaren Kongsberg Precision Cutting Systems var stolta över att deras Kongsberg Ultimate hade utsetts till ”Best Wide Format Cutting Solution” i EDP Awards i samband med en ceremoni på Drupa.

PXL_20240530_121951472.MP

"Solida lösningar som tål hög belastning"

En helautomatisk linje med linjär motor för skärning av skivor i exempelvis wellpapp, en uppgraderad etikettstans med laser och skärbord i olika storlekar. Det är något av det Jwei visade under Drupa.

Primotek 1

Marabu går grönt med ny certifiering

Nyligen blev bläcktillverkaren Marabu certifierad enligt Greenguard. En märkning som visar att en produkt testats och utvärderats för att uppfylla stränga gränser för kemikalieutsläpp. Ett budskap som Marabu trycker på under Drupa.

Marabu 4

MIS-mjukvara speciellt för de mindre tryckerierna

Det molnbaserade MIS-verktyget Nubium är den stora nyheten på årets Drupa hos eProductivity Software (ePS). En produkt som ska göra vardagen enklare för de små och medelstora tryckerierna. 

eProdictivity 1

Senaste nytt

Summa lanserar vinylskärare för DTF

Summa lanserar en vinylskärare för Direct to to film-applikationer. Den är speciellt byggd för att förhindra repor och rullmärken som kan uppstå vid transport av PET-film.

S-Class-3-TC75-DTF.27

”Ett skyltfönster för att få fler att upptäcka Addbrand”

Addbrand har som ambition att vara Nordens bästa grossist på papper, kuvert, lätt emballage och grafiska tillbehör. På Sign, Print & Promotion, 19–20 mars i Oslo, visar de ett urval av sin breda produktportfölj.

Addbrand kollage

Lundbergs grafiska lämnar över Komori till ny återförsäljare

De tar över distributionen för märket.

Kenneth-Nielsen

Agfa lanserar kompakt skrivare i Anapurna Ciervo-serien

Agfa utökar med en kompakt, men ändå mångsidig, maskin.

Anapurna-Ciervo-H2500_PR