Nya Graphium ger åtta gråskalor

PUBLICERAD: 5 september 2013
UPPDATERAD: 5 september

Graphium390

På Label expo i Bryssel, den 24-27 september, visar Fujifilm nya digitala UV-inkjettryckpressen Graphium som utvecklats av FFEI Ltd.

Tryckpressen är utvecklad för tryckare och konverterare med behov av flexibilitet vid komplexa projekt vid små och mellanstora produktionsvolymer.

Graphium är starten på en ny serie inkjettryckpressar för smalbreddsproduktion. Systemet är kompatibelt med Fujifilms specialutvecklade inkjetbläck Fujifilm Uvijet, för etikett- och förpackningsapplikationer.

Med stöd för upp till fem digitalmoduler och sex flexostationer integrerar Graphium flexo och efterbehandling inline för konvertering i ett singelpass. Det minimerar produktionstid och kostnader.

Specialutvecklade skrivarhuvuden, sex till 42 picoliter, skriver ut i åtta gråskalor med fina detaljer, mjuka tonövergångar och läsbar text på de vanligaste materialen.

Läs vidare

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113

Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic

Maskinen har redan gett nya kunder för tryckeriet i Lidköping.

Johnnys1

Senaste nytt

InkClub-koncernen ingår partnerskap för tillväxt

Samarbetat ska stödja inkClubs tillväxt både i och utanför Norden och förenkla kundresan för koncernens olika företag.

FotoJet---2025-01-10T085922.415

Justnu köper Stockholmstryckeri

Tryckerikoncernen förvärvar verksamhet i centrala Stockholm.

Roy-Blom-och-Martin-Ghaoui

Digital tryckteknik från Xeikon ger flexibilitet hos Nordic Label

Nordic Label är en ledande tillverkare av PSA-etiketter för livsmedel och drycker på den finländska marknaden. Verksamheten bygger på en balanserad blandning av flexo- och digitaltryck.

Nordic-label

Addbrand vill växa så in i Norden: ”Vår ambition är ständig tillväxt”

De senaste åren har Addbrand gjort flera förvärv, både i Sverige och övriga Norden, och ambitionen är att växa ytterligare. Sign & Print har besökt företagets huvudkontor i Bankeryd för att höra mer om pågående satsningar och framtida tillväxtplaner.

Kartong