Wacoms produkter Cintiq Companion och Intuos Pen & Touch S har tilldelats två av de främsta utmärkelserna i designbranschen i år – If Design Award och Red Dot Awards.
Båda utmärkelserna är i kategorin produktdesign, där juryerna ser närmare på kriterier som design, kvalitet, finish, materialval och innovationsgrad.
Wacom fick If Awards-utmärkelsen tidigare i år i München och både Cintiq Companion och Intuos Pen & Touch S kommer att finnas i Ifs årsbok som kommer senare denna månad. Intuos-pennplattan och Companion-plattan visas för närvarande upp på utställningen Excibition Unit 1 på den nya och permanenta If-utställningen i hjärtat av Hamburgs HafenCity.
Den 7 juli är det utmärkelsedags för Red Dot i Essen, Tyskland, där Wacom kommer att tilldelas sin utmärkelse. Red Dot Design Museum i Essen kommer också att öppnas i fyra veckor för en offentlig visning av cirka 2000 föremål, bland annat produkter från Wacom. Detta är den största utställningen av modern design i hela världen.
– Vi är oerhört stolta över att två av våra produkter har vunnit sådana välkända designpriser. Wacom fortsätter att tillverka produkter som kombinerar teknisk innovation med enastående design för en mer kreativ värld. Utmärkelserna bekräftar att vi skapar de rätta verktygen för kreativa människor, säger Hartmut Woerrlein, Director Global Product Management på Wacom.