Summa effektiviserar sina skärlösningar

PUBLICERAD: 16 januari 2015
UPPDATERAD: 16 januari
Skarbord_Summa-small
Flatbäddsskäraren F1612.

Programvaran Summa Cutter Control har moderniserats och fått en ny snygg och användarvänlig design. Programmet, som var tidigt med att hantera alla parametrar från skäraren via datorn, är fortfarande ett användbart verktyg för operatör och tekniker.

Med integrationen av nya Summa Camera Control System i Cutter Control har S Class 2 CAM-enheterna nu möjlighet att läsa Summa Postnets streckkod. Det automatiserar arbetsflödet ytterligare. Medan det tidigare OPOS CAM främst inriktade sig på arkapplikationer är det idag fullt möjligt att använda OPOS X på varje skärjobb, vilket gör arbetet snabbare.

Den nya versionen kopierar Axis Control, levererad med våra F-erietabeller. Några nya funktioner har lagts till, t ex automatiskt genomsökning av nätverket efter Summa-verktyg, vilket gör installationen smidigare. Även filservern ingår nu i streckkodsservern. Den nya streckkodsservern kan hantera upp till åtta knivar samtidigt. Det enda man kan göra är att centralisera data till en enda mapp och servern hittar jobbet, oavsett i vilken maskin den skapades.

För att optimera användningen av flatbäddsskäraren F1612 har Summa även utvecklat ett funktionellt roll-up-system, för olika former av flexibla rullmaterial. Kompletta rullar med bredder på upp till 165cm/50kg i tryckt konturmaterial, kan enkelt lämnas på rullen vilket underlättar vid materialhanteringen.

Alla flatbäddsmodeller kan utrustas med roll-up, även redan befintliga. Systemet kan köpas i efterhand och uppgraderas när som helst.

Senaste nytt

Canon skrotar franchisemodellen – "Förändring är nödvändigt"

Canon Svenska signalerar stora förändringar:
✔️Franschisemodellen avvecklas ✔️Ny partnerstruktur ✔️Fokus på tillväxt

Christer Byfors -43
Canon skrotar franchisemodellen – ”Förändring är nödvändigt”

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.

FotoJet---2025-11-05T132301.202
Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Kongsberg tillkännager semiautomatisk "Smart Material Handler" som förlänger det befintliga skärbordet.

KongsbergPCS_SmartMaterialHandler-scaled
Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Läs vidare

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic

Maskinen har redan gett nya kunder för tryckeriet i Lidköping.

Johnnys1
Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic