Oriflame berättar om sin resa

PUBLICERAD: 1 april 2015
UPPDATERAD: 14 november

På onsdag den 22 april arrangerar CtrlPublishing ett frukostseminarium med fokus på kommunikation i olika kommunikationskanaler. Oavsett om du jobbar med intern eller extern kommunikation, har antalet kanaler ökat, vilket ställer större krav på att kommunikatörerna kan hantera tryckta, digitala, mobila och sociala kanaler. Utmaningen är att uppdatera innehållet, addera nya produkter, lägga till nya språk och göra det enkelt att expandera till nya kanaler, målgrupper och marknader.

Marknads- och informationsavdelningarna är därför på väg att utvecklas till kompletta mediehus med en palett av medie-kanaler som dagligen kräver relevant innehåll vilket i sin tur leder till allt mer avancerade produktionsprocesser.

Under frukostseminariet presenteras Censhare, en integrerad lösning för intelligent marknadskommunikation, som gör det möjligt att planera, hantera, producera, distribuera och följa upp med ökad kontroll och effektivitet.

På plats berättar även kosmetikjätten Oriflame om sin resa i det komplexa kommunikationslandskapet.

Tid: 8.00 – 10.00
Plats: Summit Hitechbuilding, Sveavägen 9 (plan 2), Stockholm.

Senaste nytt

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Durst tar notan – förvärvar Hasler

Durst blir majoritetsägare i skärbordstillverkaren Hasler Solutions.

1770223580433
Durst tar notan – förvärvar Hasler

Canon höjer ambitionsnivån på nytt

För andra året i rad tilldelas Canon EcoVadis platinastatus.

Collage-maker-project-(4)
Canon höjer ambitionsnivån på nytt

Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Peter Svendsen, vd på Namly Design, i öppenhjärtig intervju om:
✔️Hur de slog sig in på marknaden ✔️Katastroftänk och förhoppningen om en exit ✔️Investeringen i Roland-skrivare ✔️Vikten av merförsäljning

Namly-Design-Peter-beskuren
Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Läs vidare

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan"

"Onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

"Traditionella massmedier förlorar kraft" säger Mimmi Sandström som ska dela vd-rollen med Nicklas Norrby.

6981c8b8e881675581fbe7c1_Nicklas_Mimmi
De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor