Adobe lanserar Document Cloud och Acrobat DC

PUBLICERAD: 9 april 2015
UPPDATERAD: 9 april

Adobes Document Cloud har precis lanserats och erbjuder, enligt Adobe, ett modernt sätt att hantera dokument, oavsett om det sker hemma eller på jobbet.

Document Cloud behandlar avfall och ineffektivitet som ofta förknippas med dokumenthantering, t.ex. i samband med skoldokument, försäkring eller komplexa affärsdokument. Kärnan i Document Cloud är Adobe Acrobat DC, som är en fullständigt uppdaterad version av Acrobat.

Nya Acrobat DC har fått ett touch-gränssnitt som gör det till ett kraftfullt verktyg på mobila plattformar. Med Acrobat DC kommer också e-signering, som nu också är en del av både Document och Creative Cloud.

Adobe Document Cloud innehåller:

• En helt ny Acrobat DC med touch-gränssnitt, ett verktygscentrum för att förenkla processerna. Med kameran och Photoshop kan du dessutom konvertera pappersdokument till rediger- och signerbara digitala dokument.

• E-signering, så att du kan skriva under och skicka dokument från valfri enhet.

• Tillgång till ditt arbete från alla enheter, inklusive mobil. Med de två nya apparna Adobe Acrobat DC Mobile och Adobe Fill & Sign DC kan du skapa, redigera, kommentera och signera dokument direkt på dina mobila enheter.

• Dokument Management & Control låter dig administrera och spåra dina dokument. Du får tillgång till att se var de befinner sig i processen, kontrollera vem som öppnar dokumentet och när samt ger dig tillgång till att skydda konfidentiell information både internt och externt

Läs vidare

Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Allt fler grafiska tryckföretag ställer ut på profilmässan Nordic Profile Fair i Jönköping. Det gör att det syns allt fler spännande maskiner i montrarna.

DSC_9023

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113

Senaste nytt

NIZE equipment visar Nyala 5

Vill du uppleva all high-end-teknologi från NIZE Equipment på nära håll? Nu har du chansen! Under två dagar bjuder återförsäljaren in till öppet hus på sitt democenter där du kan komma riktigt nära och se maskinerna i aktion.

nize_fespa_02

Produktion av grafiskt papper ökar: "Effekten väntas inte bestå"

Produktionen av papper och kartong i Sverige ökade med 7,7 procent ifjol. Men Skogsindustrierna tror att utvecklingen kommer brytas.

Charlotte-Dickens

Här är nya kategorierna i Packnorth Award

Nu är Packnorth Award 2025 öppnad. Sedan den första februari kan bidrag sändas in till Nordens största förpackningstävling.

PA-1

GS-facket lämnar X

Beslutet att lämna plattformen ska ses som en markering "mot den utveckling som skett på plattformen och som en markering mot dess ägare".

dbe8100a-c25c-456b-b72c-294edbfc4b3f