Läder lockar i reklam

PUBLICERAD: 11 juni 2015
UPPDATERAD: 11 juni

LG-small

När M&C Saatchi lanserar elektronikjätten LG Electronics nya smartphone LG G4 har de valt att göra ett annonsuppslag i äkta läder, precis som telefonens egen baksida. Byrån kallar tilltaget för ”det första av sitt slag i världen”.

Kampanjen, som publiceras i en begränsad upplaga av SvD Perfect Guide, kommer även att synas på vanligt papper samt i digitala banners.

– Vårt senaste tillskott har redan fått toppbetyg från experterna för såväl kameran som displayen men det är lädret som höjer flest ögonbryn. Det är utmanande att sticka ut ur mängden med en ny smartphone men LG G4, klädd i äkta läder, har potential att göra just det, säger Thomas Wering, Marketing Manager, Mobile Communications på LG Norden till tidningen Resumé.

Senaste nytt

Brother lägger bud på Mutoh

Målet är att stärka sin position inom storformat och industriellt tryck.

DSC_2940
Brother lägger bud på Mutoh

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan och rätt AI-strategi"

"Vi befinner oss i ett läge där onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan och rätt AI-strategi”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Läs vidare

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic

Maskinen har redan gett nya kunder för tryckeriet i Lidköping.

Johnnys1
Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic