Förpackningar som motverkar piratkopiering

PUBLICERAD: 17 november 2016
UPPDATERAD: 17 november

fake-pic-medium

Den 22 november håller Packbridges ett seminarium om hur nya förpackningslösningar kan garantera produktens äkthet. Bakgrunden är den stora piratkopieringen av produkter världen över. Som exempel beräknas att upp till 70 procent av alla rödviner i Kina är kopior. Det blir ännu allvarligare när det handlar om piratkopierade läkemedel, då människors liv sätts på spel.

Nya lösningar på förpackningar, som tryckt elektronik och smarta telefoner, gör det möjligt att att hindra piratkopieringen. Vad finns det för lösningar idag och vad är på gång? Även vad som händer inom logistik och hur leveranskedjan inte bryts är ämnen som tas upp på seminariet.

Packbridges seminarium hålls den 22 november på Flextrus i Lund. Följande talare kommer att stå på scenen: Glenn Svedberg, chef för Nolato Medical Pharma Packaging; Ralf Mack, affärsutvecklare på AR Packaging AB; Viveka Lahger, teknisk försäljning på UPM Raflatac; Robert Östman, CMO på Beneli; Henrik Sternberg, universitetslektor vid Förpackningslogistik på LTH i Lund och Giana Carli Lorenzini, doktorand vid Förpackningslogistik.

Anmälan görs på Packbridges hemsida.

Senaste nytt

Spandex spänner musklerna

Framöver kommer företaget satsa hårt på att hjälpa kunderna att bredda sig mot nya områden, både vad det gäller materialval och produktion, för att stärka sin affär.

SpandexDSC_0868
Spandex spänner musklerna

Durst stärker närvaron i Norden

Durst Group tar över Molanders Sign & Display AB. Bolaget byter namn till Durst Nordic AB och har rekryterat en ny vd.

Img
Durst stärker närvaron i Norden

Sidels robot laddar etikettrullar

Sidel lanserar CoboREEL, en automatiserad lösning för laddning av etikettrullar.

CoboREEL_3x
Sidels robot laddar etikettrullar

Cloudlab förstärker teamet med tidigare tryckeri-vd

Cloudlab som arbetar med web to print-lösningar rekryterar Nicole Royar som "kundsuccéchef". Hon har gedigen erfarenhet från tryckeribranschen som tidigare vd för SDK Systemdruck Köln under 15 år.

Nicole-Royar
Cloudlab förstärker teamet med tidigare tryckeri-vd

Läs vidare

Roland DG lanserar produktiv print and cut med åtta färger

Roland DG lanserar sin mest produktiva print and cut-skrivare någonsin. True-VIS XG-640 blir den nya flaggskeppsmodellen i True-VIS-serien.

Roland-DG-XP-640
Roland DG lanserar produktiv print and cut med åtta färger

Potential i kristider: ”Det perfekta tillfället för print”

Hur kan tryckt kommunikation tränga igenom det massiva digitala bruset? Enligt Mathew Faulkner, marknads- och innovationschef inom storformat hos Canon EMEA, har print kraften att bli raketbränsle för tillväxt. Inte minst i oroliga tider. 

Canon Matthew 2
Potential i kristider: ”Det perfekta tillfället för print”

Här är nyheterna i nya versionen av Apogee

ECO3 har precis lanserat version 14 av sin Apogee-arbetsflödesprogramvara, som ska hjälpa kommersiella tryckerier att minska kostnaderna och ge större flexibilitet i hybrida produktionsmiljöer.

Apogee
Här är nyheterna i nya versionen av Apogee

Hybridskrivaren HP latex R-530 har anlänt till Antalis

Nu har Antalis fått in den nya hybridskrivaren HP latex R-530 till sitt demorum. Den passar bra för mindre företag som behöver trycka både på rulle och skivor.

20250527_121309
Hybridskrivaren HP latex R-530 har anlänt till Antalis