Scandraft växer med förvärv

PUBLICERAD: 1 oktober 2018
UPPDATERAD: 1 oktober

Scandraft, leverantör av förbrukningsvaror till den grafiska industrin breddar sitt sortiment med att förvärva Foliegruppen.

Anders Trillkott, vd på Scandraft AB.

Scandraft skriver i ett pressutskick att Foliegruppens sortiment är snarlikt deras egna utbud. Och att förvärvet blir ett bra komplement till Scandrafts breda sortiment. Scandraft förtydligar vidare att köpet av Foliegruppen i Göteborg ligger helt i linje med ambitionen att vara en helhetsleverantör av material och tillbehör för bild, dekor och reklam.

– Vi kommer att ytterligare utöka Scandraftgruppens kunderbjudande och det stämmer väl överens med vår ambition att växa på den nordiska marknaden. Det kommer att bli riktigt bra för alla våra kunder, säger  Anders Trillkott, vd på Scandraft.

– Att få möjligheten att överlåta bolaget till Scandraft gör att mina kunder kan få samma produkter och service som tidigare. Det kommer att bli riktigt bra för alla mina kunder, säger Jan Håkansson, ägare av Foliegruppen.

Scandraft bedriver handel med material, maskiner och tillbehör till grafisk bransch i Skandinavien.

 

Senaste nytt

Spandex spänner musklerna

Framöver kommer företaget satsa hårt på att hjälpa kunderna att bredda sig mot nya områden både vad det gäller materialval och produktion för att stärka sin affär.

SpandexDSC_0868
Spandex spänner musklerna

Durst stärker närvaron i Norden

Durst Group tar över Molanders Sign & Display AB. Bolaget byter namn till Durst Nordic AB och har rekryterat en ny vd.

Img
Durst stärker närvaron i Norden

Sidels robot laddar etikettrullar

Sidel lanserar CoboREEL, en automatiserad lösning för laddning av etikettrullar.

CoboREEL_3x
Sidels robot laddar etikettrullar

Cloudlab förstärker teamet med tidigare tryckeri-vd

Cloudlab som arbetar med web to print-lösningar rekryterar Nicole Royar som "kundsuccéchef". Hon har gedigen erfarenhet från tryckeribranschen som tidigare vd för SDK Systemdruck Köln under 15 år.

Nicole-Royar
Cloudlab förstärker teamet med tidigare tryckeri-vd

Läs vidare

Scandinavian Print Group: "Erkänn att du aldrig har sett något liknande"

– Erkänn att du aldrig har sett något liknande, sade Esben Mols Kabell till mig när han visade runt på Scandinavian Print Groups fabrik i Szczecin i Polen – och han har rätt.

stettin_01
Scandinavian Print Group: ”Erkänn att du aldrig har sett något liknande”

Roland DG lanserar produktiv print and cut med åtta färger

Roland DG lanserar sin mest produktiva print and cut-skrivare någonsin. True-VIS XG-640 blir den nya flaggskeppsmodellen i True-VIS-serien.

Roland-DG-XP-640
Roland DG lanserar produktiv print and cut med åtta färger

Potential i kristider: ”Det perfekta tillfället för print”

Hur kan tryckt kommunikation tränga igenom det massiva digitala bruset? Enligt Mathew Faulkner, marknads- och innovationschef inom storformat hos Canon EMEA, har print kraften att bli raketbränsle för tillväxt. Inte minst i oroliga tider. 

Canon Matthew 2
Potential i kristider: ”Det perfekta tillfället för print”

Här är nyheterna i nya versionen av Apogee

ECO3 har precis lanserat version 14 av sin Apogee-arbetsflödesprogramvara, som ska hjälpa kommersiella tryckerier att minska kostnaderna och ge större flexibilitet i hybrida produktionsmiljöer.

Apogee
Här är nyheterna i nya versionen av Apogee