Första vattenbaserade tampotryckfärgen

PUBLICERAD: 14 januari 2021
UPPDATERAD: 14 januari
Tillverkningen av leksaker ställer extremt höga krav på säkerhet, bland annat på tryckfärgen som används. Foto: Pressbild

Färgtillverkaren Marabu lanserar nu världens första vattenbaserade färg för tampongtryckning. Ett miljövänligare och nästintill luktfritt alternativ. Tidigare har branschen helt dominerats av lösningsmedelsbaserade färger. 

Hållbarhet, hushållning med resurser och ett växande fokus på säkerhet är tre viktiga faktorer i utvecklingen av nya produkter i branschen. Det är något som Marabu tagit fasta på när färgen Maqua® Pad MAP tagits fram, en färg som företaget menar är den första i sitt slag. Till exempel lämpar den sig väl för tryck på produkter med exceptionellt strikta säkerhetsstandarder, som leksaker för barn. Färgen kan användas för tryck på material som målat och omålat trä, ABS, PVC och PC.

– Med Maqua Pad MAP har vi framgångsrikt skapat ett innovativt färgsortiment som kan användas för olika applikationer som involverar känsliga produkter. De vattenbaserade tryckfärgerna för tampotryck kan till exempel användas för baby- och småbarnsprodukter samt för textilindustrin, säger Wolfgang Nowotny, teknisk projektledare för segmentet känsliga produkter på Marabu, i ett pressmeddelande.

Färgen kan användas för tryck på material som målat och omålat trä, ABS, PVC och PC. Foto: Pressbild
Lovande tester för textiltryck

Eftersom färgen dessutom är nästan helt luktfri är det bättre för arbetsmiljön, framhåller företaget. Lösningsmedelshalten i färgen är under 10 procent och har därför ett mycket lågt VOC-innehåll (flyktig organisk förening). Den har även låga PAH-nivåer och är fri från BPA/BPS samt har obegränsad livslängd, vilket i sin tur leder till onödig destruering.

Marabu genomför för närvarande omfattande tester på alla typer av textilier för att kunna erbjuda ett bättre alternativ för textiltryckerier som idag använder lösningsbaserade färger. Testerna ser lovande ut för denna typ av användning.

Senaste nytt

Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Genom att köpa trasiga grafiska maskiner och reparera dem har Broder Tryck vuxit till ett tryckeri att räkna med. Med sin nya storformatsskrivare från Mutoh har tryckeriet för första gången investerat i en helt ny maskin.

Broder Tryck DSC_8390
Broder Tryck investerar i storformatsskrivare från Mutoh

Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Sign&Print nummer 580 är här! Den nya tidningen innehåller bland annat din guide till Fespa i Berlin i maj.

IMG_1669
Det här bjuder vi på i nya Sign&Print!

Uppgraderingar av Colorcut-serien

För tre år sedan blev brittiska Intec Printing Solutions en del av Plockmatic. Det innebar ett tillskott av digitala skärmaskiner i Colorcut-serien.

Plockmatic Colorcut
Uppgraderingar av Colorcut-serien

Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Nu har portarna öppnats för bidrag till Nordens största förpackningstävling Packnorth Award.

Screenshot
Julkalendrar ny kategori i Packnorth award

Läs vidare

Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Allt fler grafiska tryckföretag ställer ut på profilmässan Nordic Profile Fair i Jönköping. Det gör att det syns allt fler spännande maskiner i montrarna.

DSC_9023
Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa