Grafisk formgivare ny webbansvarig på Printer

PUBLICERAD: 13 mars 2024
UPPDATERAD: 13 mars
Lisa Lindqvist ska sköta Printers e-handel i Sverige och Finland.

Stockholmsbaserade profilföretaget Printer har rekryterat en ny webbansvarig. Lisa Lindqvist kommer vara drivande i utvecklingen för printers webbsidor i Sverige och Finland där företaget nyligen klev in på marknaden.

Lisa Lindqvist är utbildad programmerare inom mjukvaruutveckling och har också en kandidatexamen i grafisk design och kommunikation. Tidigare har hon bland annat arbetat som grafisk formgivare på Calligraphen.

– Den kompetens och erfarenhet som Lisa besitter passar perfekt för att driva Printers framtida webbutveckling att bli en ledande e-handlare inom reklam- och profilbranschen, säger Johan Stighagen, vd på Printer, i ett pressutskick.

Printer är verksamt inom e-handel, trycksaker och reklamprodukter. Företaget ägs av Brover Group.

 

Senaste nytt

Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

JCDecaux presenterar i detalj vilka reklamformat de kommer erbjuda när de tar över kontrakt i Storstockholms lokaltrafik. Det handlar om omfattande digitalisering. Men utveckling har kritiserats från vissa kreatörer som menar att "Profitkåt digitalisering riskerar att döda utomhusmediet".

Metrovision-Materialspecifikation-Staende-SV-2025-2-2
Ett dråpslag för print? – Så digitaliserar JCDecaux reklamytorna i Stockholm

Pappersjättar går samman för att möta tuffare tider

UPM och Sappi ska starta ett joint venture-bolag för sin produktion av grafiskt papper. Samarbetet ska samla tolv pappersbruk och göra den hårt pressade branschen mer konkurrenskraftig.

Sappi-UPM
Pappersjättar går samman för att möta tuffare tider

Utpressningsattack mot GS-facket

40 000 personuppgifter läckta.

e1b5a9d0-3d02-4bb9-9068-38c698d88c3a
Utpressningsattack mot GS-facket

Cover Styl lanserar AI-drivet visualiseringsverktyg

Vilken typ av folie passar för ett visst inredningsuppdrag? Cover Styl har utvecklat ett AI-verktyg som ska göra det designbeslutet lättare.

kitchen_cover_styl_adhesive_covering_77d024f5b3-(1)
Cover Styl lanserar AI-drivet visualiseringsverktyg

Läs vidare

ZetaDisplay gör svenskt förvärv

ZetaDisplay förvärvar den svenska digital signage-integratören Ubiq. Målet är att stärka den lokala marknadsnärvaron.

zetadisplay-acquires-ubiq
ZetaDisplay gör svenskt förvärv

Punkt Design ny tryckpartner

Punkt Design i Fagersta blir officiell tryck- och sponsorpartner till Sveriges näst största skidtävling, Engelbrektsloppet.

Projektet-Kollageverktyg-(4)
Punkt Design ny tryckpartner

Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

De som vill agera mer hållbart bör i allt högre grad förlita sig på tryckta medier. Det är slutsatsen i en ny LCA-studie (Life Cycle Assessment) utförd av Öko-Institut Freiburg, som har jämfört växthusgaspotentialen hos tryckta medier och onlineannonsering.

online-print
Tryckta medier vinner (oftast) över online i CO2-jämförelser

Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner

Reklamgodistillverkaren Goody investerar i en digitalpress från Canon samt tre efterbehandlingsmaskiner från Plockmatic: en flatbäddsskärmaskin, en limbindare och en stansmaskin. Helhetslösningen gör det smidigt att ställa om mellan olika typer av kundunika förpackningar.

GoodyxCanon_2
Goody storsatsar på ny tryckpress och efterbehandlingsmaskiner