Ingen sammanslagning med PWA – SBPR kan läggas ner

Foto: Felix Alnemark
PUBLICERAD: 27 mars 2024
UPPDATERAD: 17 april
Roger Nilsson är ordförande i PWA.

Den kommunicerade sammanslagningen av profil- och produktmediaföreningarna SBPR och PWA är ingen sammanslagning. Rent teknisk kan SBPR läggas ner samtidigt som PWA byter namn och öppnar upp för en ny typ av medlemmar. 

PWA i Bankeryd samlar grossister inom produktmediabranschen medan SBPR i Torekov framförallt samlar återförsäljare.

Det var i slutet av förra året som både föreningarna gick ut i ett pressutskick där det berättade att de ska slås ihop. Riktigt så är inte fallet. Vad som gäller har väckt frågor vilket branschtidningen PRomotion var först med att berätta.

– Jag med fler får ta på oss det. I pressmeddelandet som gick ut så stod det sammanslagning men rent juridiskt så är det SBPR som ska lägga ner verksamheten för sin ideella förening, säger Roger Nilsson, ordförande i PWA till Sign&Print.

PWA ska öppna upp för återförsäljare

Just nu arbetar PWA med att ändra sina stadgar för att kunna släppa in medlemmar som inte bara är grossister och öppna upp även för återförsäljare som verkar inom produktmediabranschen.

SBPR ska enligt uppgift ha ett möte den 3 april där de väntas ta beslut om att lägga ner föreningen. PWA har kallat till ett extra medlemsmöte 10 april för att diskutera att ändra sina stadgar.

– Vi har redan haft ett möte med våra medlemmar där vi tagit de här med stadgarna i ett första skede. Det gick medlemmarna med på. Men de ville ha lite mer kött på benen och därför har vi kallat våra medlemmar till ett andra möte, ett informationsmöte, säger Roger Nilsson.

Beslut kommer att tas på en extra föreningsstämma innan sommaren.

”Det var ett skämt”

Om förslaget för stadgeändring går igenom kommer PWA på sikt att byta namn.

– Det var någon som skojade att vi kunde vända upp och ner på W till ett M så att i stället för Promotion Wholesalers Association skulle det bli Product Media Association. Det var ett skämt men det kanske inte var så dumt, säger Roger Nilsson.

Vad är din förhoppning nu?

– Min förhoppning är att vi löser det här i vår. Det är jag övertygad om att vi kommer göra. Personligen är jag av uppfattningen att vi inte ska vara två organisationer. Sedan kan man ha specifika grupper för återförsäljar- eller grossistfrågor. Vi behöver bli starkare och lyfta branschen med utbildning och lobbying. Det gör vi bättre tillsammans om vi är fler.

Vill du veta mer om PWA kan du läsa reportaget i Sign&Print från tidigare i år här.

Läs vidare

Parajett byter offset mot rullmatad inkjet

Nyligen stängde tryckerikoncernen Parajett ner sina offsetpressar för gott. Nu investerar företaget istället i en rullmatad press med kontinuerlig inkjet. Detta för att kunna öka såväl effektiviteten som printkvaliteten. 
Parajett

HP lovar nyheter inom storformat till hösten

I HP:s monter under Drupa var det nyheter inom Indigo- och PageWide-serierna som fick stå mest i rampljuset. Men inom kort utlovas nyheter även inom storformatssegmentet.
HP Paula

Storaffär för företaget som förlänger livet på tidningspressar

Företaget från Västsverige som tillverkar styrsystem för tidningspressar gjorde en affär på plus 1 miljon euro på Drupa. De sålde också flera kamerasystem under mässan.
FotoJet-(86)

Drupa 2024 lockade betydligt färre besökare än förväntat

När Drupa öppnade dörrarna för några veckor sedan var det åtta år sedan mässan arrangerades senast. En pandemi kom emellan. Nu har besökssiffrorna kommit och de var säkert en besvikelse för Messe Düsseldorf.
Eingänge, entrance

Senaste nytt

”Det känns verkligen som vi växlar upp”

Efter en förrädisk vattenläcka har materialåterförsäljaren KA Olsson & Gems i Mölndal fått en nystart. Lokalerna har renoverats, flera nyrekryteringar har gjorts och man tror starkt på den prisvärda inredningsfolien CoverStyl som är ny i sortimentet.
DSC_6159

Parajett byter offset mot rullmatad inkjet

Nyligen stängde tryckerikoncernen Parajett ner sina offsetpressar för gott. Nu investerar företaget istället i en rullmatad press med kontinuerlig inkjet. Detta för att kunna öka såväl effektiviteten som printkvaliteten. 
Parajett

HP lovar nyheter inom storformat till hösten

I HP:s monter under Drupa var det nyheter inom Indigo- och PageWide-serierna som fick stå mest i rampljuset. Men inom kort utlovas nyheter även inom storformatssegmentet.
HP Paula

Storaffär för företaget som förlänger livet på tidningspressar

Företaget från Västsverige som tillverkar styrsystem för tidningspressar gjorde en affär på plus 1 miljon euro på Drupa. De sålde också flera kamerasystem under mässan.
FotoJet-(86)