Logistikföretag för tryckt kampanjmaterial byter namn

PUBLICERAD: 17 mars 2025
UPPDATERAD: 18 mars
Fredrik Ringström, vd på LogiPac

ÅJ Distribution byter namn till LogiPac. Det hela är ett led i att företaget under många år vuxit från att vara en distributör till att bli en fullskalig logistiker.

Bolaget har i över 40 år lagerhållit, hanterat och distribuerat kampanjmaterial åt sina kunder.  I takt med att företaget har vuxit och kontinuerligt utvecklat nya logistiktjänster och avancerade verktyg, har man känt att det ursprungliga namnet ÅJ Distribution inte längre speglar verksamheten.

– Med LogiPac har vi äntligen ett namn som stämmer överens med de fullskaliga logistiktjänster som våra kunder använder, från avancerade verktyg till digitala tjänster, säger Fredrik Ringström, vd.

Ny lokalisering

Namnbytet skedde i samband med att företaget flyttade in i sina nybyggda lokaler i Kallhäll utanför Stockholm med ökad effektivitet och utrymme för tillväxt.

– Nu kan vi ännu bättre serva våra kunder som behöver smarta logistiklösningar och kostnadseffektiv säker hantering av sin logistik. De nya lokalerna är utformade för att möta kraven på modern logistik och de högt ställda hållbarhetmålen för fastigheten – att nå BREEAM Excellent-nivån, kommer också att positivt påverka de klimatavtryck som vårt företag lämnar. Allt för att vi ska kunna erbjuda hållbara lösningar till våra kunder och kunna nå våra egna högt ställda hållbarhetsmål, säger Fredrik Ringström, vd.

LogiPac omsatte 59,3 miljoner kronor 2023 och hade då ett 50-tal anställda.

Logistikjätte för tryckt kampanjmaterial flyttar

Senaste nytt

Första draken har landat

Scandinavian Print Group är först ut i Skandinavien med att investera i "draken" Ricoh Pro Z75. "Det handlar hela tiden om att sänka kostnaden per tryck" säger produktionschefen på tryckeriet.

LaserTryk_01
Första draken har landat

Durst tar notan – förvärvar Hasler

Durst blir majoritetsägare i skärbordstillverkaren Hasler Solutions.

1770223580433
Durst tar notan – förvärvar Hasler

Canon höjer ambitionsnivån på nytt

För andra året i rad tilldelas Canon EcoVadis platinastatus.

Collage-maker-project-(4)
Canon höjer ambitionsnivån på nytt

Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Peter Svendsen, vd på Namly Design, i öppenhjärtig intervju om:
✔️Hur de slog sig in på marknaden ✔️Katastroftänk och förhoppningen om en exit ✔️Investeringen i Roland-skrivare ✔️Vikten av merförsäljning

Namly-Design-Peter-beskuren
Namnlappsimperiet närmar sig 50 miljoner i omsättning

Läs vidare

Onlineprint i omvälvning kräver "Total självrannsakan"

"Onlineprint måste tänkas om från grunden" säger Ruppert Bodmeier, medarrangör av Online Print Summit.

4.-PM-OPS_additional_speakers_NEU
Onlineprint i omvälvning kräver ”Total självrannsakan”

Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

"Därför är vi i full gång med att etablera en svensk verksamhet", säger Jesper Daugaard, direktör för Prinfo Denmark.

Skärmavbild-2026-02-06-kl.-11.58.04
Sign&Print avslöjar: Nytt samarbete för tryckerier lanseras

Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

Den 11 februari har Spandex öppet hus i Spånga och den 18 mars är det Laholms tur.

FotoJet---2026-02-10T094903.657
Spandex visar ny Mutoh under sina demodagar

De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor

"Traditionella massmedier förlorar kraft" säger Mimmi Sandström som ska dela vd-rollen med Nicklas Norrby.

6981c8b8e881675581fbe7c1_Nicklas_Mimmi
De ska dela på ledarrollen i Bauer Media Outdoor