H-Tryck lanserar nya tryckta förpackningsprodukter

PUBLICERAD: 3 september 2025
UPPDATERAD: 3 september
Sam Hansson, delägare i H-Tryck.

H-Tryck fortsätter att bredda sitt sortiment. Det handlar om premiumservetter men framförallt om papperskassar.

H-Tryck med produktion i Markaryd har tagit fram nya papperskassar. Sortimentet täcker in allt från exklusiva lyxpåsar för butiker, praktiska takeaway‐kassar för restauranger och caféer, till klassiska konditoripåsar och servetter för premiumservering.

Lyxkassar för butiker.
Företag vill profilera sig

Produkterna riktar sig till företag som vill kombinera funktion, hållbarhet och stark varumärkesprofilering.

– Vi ser att företag i allt större utsträckning vill profilera sig genom sina förpackningar och serveringsprodukter. Med de här nyheterna kan vi möta det behovet, oavsett om det handlar om exklusiv butikskänsla eller praktisk takeaway, säger Sam Hansson, delägare i H‐Tryck, i en pressrelease.

Kassar för butik.

De nya produkterna är framtagna för att möta den växande efterfrågan på klimatsmarta och profilerade förpackningslösningar. Alla modeller går att beställa med tryck i fullfärg (CMYK), anpassat efter kundens logotyp och grafiska profil.

Hållbarhet i fokus

Produkterna är enligt tillverkaren producerade i papper av hög kvalitet från hållbara källor och helt återvinningsbara. Tryck sker med modern digitalteknik för bästa resultat och korta leveranstider.

Premiumservetter.

Senaste nytt

Läs vidare