Fem nya från Konica Minolta

PUBLICERAD: 29 april 2013
UPPDATERAD: 29 april

bizhub_c554e

Konica Minolta släpper fem nya MFP:er i Bizhub-serien – C224e, C284e, C364e, C454e och C554e. Några av de nya funktionerna har att göra med hur panelen kan anpassas för organisationen och bara visa de funktioner som behövs.

Samtliga systems paneler har nu också fått multitouch-funktion som liknar smarta mobilenheter eller läsplattor. Och energiförbrukningen i viloläge har minskat kraftigt.

Den största modellen, Bizhub C554e, har en utskriftshastighet på 55 sidor per minut i A4 och 27 sidor per minut i A3. Det gäller både i färg och svartvitt. Maskinen klarar pappersformat mellan A6-SRA3, egna format samt banderollformat på en längd upp till 1,2 meter. Maskinen har en niotums pekskärm, med stöd för multi-touch.

– Användarvänlighet, smarta funktioner, enastående ekologisk prestanda och möjlighet att anpassa efter kundernas behov gör systemen idealiska för att förbättra produktiviteten i det dagliga arbetet, säger Niklas Nilsson, produktchef Office system på Konica Minolta Business Solutions Sweden AB.

Senaste nytt

Åtta45 förvärvar bokbinderi

Koncernen fortsätter sin förvärvsresa.

Lagbild-2048x1332
Åtta45 förvärvar bokbinderi

Agfa utvidgar Anapurna Ciervo-familjen med mindre modeller

Agfa utökar sin Anapurna Ciervo-familj med den nya Ciervo H2050-modellen

AnapurnaCiervo_H2050 (1)
Agfa utvidgar Anapurna Ciervo-familjen med mindre modeller

US-AB gör investeringar i nya pressar, DTF och efterbehandling

Tryckeriet US-AB satsar på DTF-tryck med sin nya maskin från InkTec. De har också uppgraderat maskinparken med två nya Ricohpressar och en falsmaskin.

US-ABDSC_9620
US-AB gör investeringar i nya pressar, DTF och efterbehandling

Etikett ersatte traditionellt tryckt förpackning

Vinnare av kategorin Förpackningsdesign i Guldägget blev designbyrån BVD Stockholm för designen till Electrolux Groups varumärke AEG.

guldagget
Etikett ersatte traditionellt tryckt förpackning

Läs vidare

Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Allt fler grafiska tryckföretag ställer ut på profilmässan Nordic Profile Fair i Jönköping. Det gör att det syns allt fler spännande maskiner i montrarna.

DSC_9023
Allt fler grafiska maskiner tar plats på Nordic Profile Fair

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa