Eva Glückman är sedan den 7 januari ny förhandlingschef på GFF, Grafiska Företagens Förbund. Hon kommer närmast från Transportgruppen, där hon arbetat som chefsjurist.
Eva är en erfaren arbetsrätts- och processjurist med en bakgrund inom både offentlig och privat sektor. Hon har arbetat med centrala kollektivavtalsförhandlingar och arbetsrättsliga processer i Arbetsdomstolen och tingsrätter. Tidigare har Eva arbetat som arbetsrättsjurist på Landstingsförbundet och KFS, Kommunala Företagens Samorganisation.
Tjänsten som förhandlingschef på GFF innebär att Eva Glückman kommer att leda en ny samverkande avdelning där förhandlarna inom de två separata förbunden GFF, Grafiska Företagens Förbund, och TMF, Trä- och Möbelföretagen, arbetar tätt tillsammans.
– Under hela mitt yrkesliv har jag haft med mig arbetsrätt som en trygg grundstomme i min kompetens och jag ser verkligen fram emot att få lära känna den grafiska branschen och träffa våra medlemsföretag, säger Eva Glückman.
– Vi är mycket glada att Eva har börjat arbeta hos oss. Hon har en gedigen erfarenhet och kunskap inom det arbetsrättsliga området och kommer att stärka vår organisation och vår arbetsgivarservice till medlemsföretagen, säger Lena-Liisa Tengblad, vd, GFF.