DLC gör läckra varumärken och knappar

PUBLICERAD: 22 maj 2014
UPPDATERAD: 22 maj

Danish Label CoatingDanish Label Coating, DLC, har specialiserat sig på en enda sak. De tar emot tryckta ark och belägger etiketter med en läcker, högblank bestrykning. Denna läggs på trycket utan att något dammkorn eller annat ojämnhet får komma in i processen.

Resultatet är högblankt belagda etiketter.

 

Många har provat

– Vi säljer bara till tryckerierna, säger Jørgen Clemmensen. Många av dom har försökt lägga på lacker, men får in damm eller bubblor så att det inte blir perfekt. Då börjar de istället skicka till oss.

– Varenda dag får vi tryckta ark från Sverige, Schweiz, Österrike, Belgien Holland och Tyskland. Det varierar mellan ett 20-tal ark och flera 100. Det kan vara märken till kylskåp och elektronik eller styrpaneler till maskiner, där man vill att tryckknapparna tydligt ska framgå med några millimeter tjock klarlack.

 

Vill du komma i kontakt med DLC, så når du Jørgen Clemmensen på tel. +45 96 340 900 eller mejl dlc@danish-label-coating.dk 

Senaste nytt

SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Scandinavian Print Group planerar att köpa sex till åtta tryckerier i Tyskland under 2026. Det säger Esben Mols Kabell, vd, till Sign&Print.

Esben-Mols-Kabell-2025
SPG vill köpa stort antal tryckerier i år

Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Den nordiska mediekoncernen är först i världen med att satsa på digital tidningsproduktion i den här skalan.

Morten-Kringler
Mediekoncern gör unik satsning på digitaltryck

Hexis lanserar ny skärprogramvara

Visionen är ett verktyg utvecklat av montörer – för montörer.

DSC_2421
Hexis lanserar ny skärprogramvara

Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Organisationen är ett internationellt verktyg för miljövarudeklaration för pappersprodukters miljöprestanda.

EbbaIngvarsson_LesseboPaper-2
Lessebos kommunikationschef ny ordförande för Paper Profile

Läs vidare

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic

Maskinen har redan gett nya kunder för tryckeriet i Lidköping.

Johnnys1
Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic