Blinda barn får 3d-printade böcker

PUBLICERAD: 25 juni 2014
UPPDATERAD: 14 november

tactile_book_project

På University of Colorado Boulder har en grupp studenter tagit fram ett intressant barnbokskoncept för barn med nedsatt syn. Boksidorna är 3d-printade i plast och rymmer enkla figurer och saker som katter, hundar och vantar – ting som barnen kan känna med händerna.

Studenterna är med i projektet Tactile Picture Books Project och har utgått från boken ”Goodnight room, goodnight moon. Goodnight cow jumping over the moon…” av Margaret Wise Brown. Boken har tryckts i över 40 miljoner exemplar och har översatts till ett dussin språk.

– Idén med att producera taktila böcker är inte ny, säger Tom Yeh, docent i datorvetenskap. Det nya är att 3d-printtekniken gör boken mer tillgänglig och interaktiv.

I produktionen av boken har man utgått från tvådimensionella bilder och sedan förstorat och förenklat dessa. Därefter har man konverterat bilderna till 3d-filer som kan 3d-printas.

– Idealet vore om en förälder kunde välja ut en bok, ta bilder på varje sida och skicka bilderna till en 3d-skrivare, säger Yeh. Vi undersöker nu alla de frågor kring en sådan lösning innan vi kan konkretisera tekniken.

Tactile Picture Books Project fick föra året en blygsam finansiering av universitetet och kunde då inleda ett samarbete med en förskola för blinda barn i Denver. Fördelen med taktila böcker är att många barn lär sig läsa braille först när de är runt sex år.

Senaste nytt

Star Wars-effekter i iECHO SKII

iECHO nya skärbord SKII drivs med elektromagnetisk bana. Det gör skärprocessen kort och exakt.

_DSC0247
Star Wars-effekter i iECHO SKII

Primotek gläds åt nyheter från Handtop och JWEI

Återförsäljaren Primotek ser fram emot nya storformatsskrivare och skärbord från Handtop och JWEI. Framför allt jublar de åt en ny exklusiv LED-UV-planskrivare med upp till tio färger.

_DSC0191
Primotek gläds åt nyheter från Handtop och JWEI

Ny kompakt hybrid i strålkastarljuset

HP hade laddat upp med flera nya storformatsnyheter på Fespa. Störst intresse väckte den nya hybridskrivaren 530W.

_DSC0114
Ny kompakt hybrid i strålkastarljuset

Med hög modularitet levererar Zünd det kunden behöver

Zünd visade, med bara två maskiner, bredden i möjligheterna med deras skär- och fräsutrustning.

Screenshot
Med hög modularitet levererar Zünd det kunden behöver

Läs vidare

Vinnarbidragen trycks av Sandstens tryckeri

Varje år arrangerar pappersbutiken Rum för papper en möjlighet för Göteborgs designstudenter att få synas och lyfta fram sina verk. Årets tema har handlat om att genom sin formgivning skänka hopp, som Johanna Svantesson lyckades allra bäst med.

t1
Vinnarbidragen trycks av Sandstens tryckeri

Omtag för Marabu efter Vanguards sorti

Bläcktillverkaren och maskinåterförsäljaren Marabu söker nya partners. Nyligen bestämdes att Vanguard, som tillverkar flatbäddsskrivare, lämnar den europeiska marknaden till förmån för Durst, som äger varumärket.

_DSC0228
Omtag för Marabu efter Vanguards sorti

Här beslagtas produkt under Fespa efter misstänkt brott

Det uppstod oväntad dramatik På Fespa i Berlin efter att Vivid Laminating Technologies juridiska team utfärdade ett förbud med produktionsstopp mot en kinesisk utställare.

Skärmavbild-2025-05-12-kl.-16.38.50
Här beslagtas produkt under Fespa efter misstänkt brott

Hon tar över Big Image

Producenten av textila jätteutskrifter byter vd.

mikaela-min-jpg
Hon tar över Big Image