Parajett-koncernen har tecknat ett strategiskt partneravtal med Evry-koncernen gällande leverans av tryckta och digitala produkter i Norge, Sverige och Finland. Affärsvärdet är konfidentiellt, men för Parajett-koncernen är det ett stort kontrakt.
– Valet av Parajett-koncernen är ett viktig beslut och vi ser framemot att kunna få en möjlighet att utveckla vår leverans till våra slutkunder ytterligare med Parajetts tjänster, säger Niklas Törnqvist i Evry.
Enligt Parajett kommer kontraktet att leda till nyanställningar och nya investeringar i Parajetts norska dotterbolag Andvord Grafisk AS, något som vill ge en geografisk närhet till den norska marknaden och säkra leveranskvaliteten.
– Parajett i Landskrona är väl rustat för den svenska volymen efter nyinvesteringar och nyanställningar tidigare i år, säger Anders Persson, vd i Parajett AB och Styrelseordförande i Andvord Grafisk AS.
Vi ser verkligen framemot partnerskapet med Evry-koncernen. Härmed har vi klarat övergången från tonerbaserad produktion till inkbaserad produktion, avslutar Anders Persson.