Peter Neumeister på Neumeister Brand Design Agency berättade på Empack hur man med ett diagram för positionering kan få kundens produkt att sticka ut när det gäller design, marknadsföring och förpackning. Där det gäller att positionera sig på motsatt sida av konkurrenterna. Arbetet kan delas in i revision, evolution och revolution. Peter visade flera exempel på den sista varianten. Här redovisas tre exempel. Neumeister är en strategisk varumärkes- och designbyrå.
Under Peters tid som juniordesigner på byrån CKS Partners i San Francisco ändrade byrån Apples positionering från övriga datortillverkare till användarvänlig och häftig. Innan dess var Apple på fallrepet.
Det var då Apple presenterade Imac-datorerna och resten är historia som man säger.
Malbas
Malbas är en basketklubb i Malmö.
Positioneringen var att framstå som uppstickare och ungdomlig samt cool jämför med de etablerade och inte lika coola basketklubbarna.
Logotypen är i form av en basketkorg ovanifrån, där nätet utgörs av fem M – antalet spelare på planen och M som i Malbas och Malmö. Designen med färger ska ge en ungdomlig street-smart stil och samtidigt skapa en lagkänsla.
Även parkeringsplatser kan utnyttjas.
Hövding cykelhjälm
Hövding är en tillverkare av uppblåsbara cykelhjälmar som vid ett fall eller vid en kollision blåser upp på bråkdelen av en sekund och skyddar huvudet minst tre gånger bättre än en vanlig hjälm, med ett pris på 299 euro.
Målet var därför att få Hövding att framstå som användarvänlig och fräck jämfört med vanliga cykelhjälmar.
Designen är med kombinationen av gult och mörkgrått, sparsmakad och elegant som ska skapa en känsla av en produkt med högt teknisk värde och trygghet. På hemsidan finns en hel sida med filmer som visar när Hövding löser ut eller inte.