Minskning hos Charden

PUBLICERAD: 20 februari 2017
UPPDATERAD: 20 februari

Charden AB tillhandahåller profilerings- och marknadsföringstjänster, däribland produktion av profilerade sport- och arbetskläder. I sin årsredovisning skriver företaget att den hårda konkurrensen och den stora prispressen på marknaden har lett till minskade marginaler.

De skriver också att omsättningen på personal har varit hög, i slutet av året rekryterades flera säljare, och de förväntar sig resultat av den investeringen under första halvåret 2017. Bolagets resultat ska också ha belastats av kostnader av engångskaraktär som byte av redovisningssystem samt nyrekrytering.

Företaget har också tecknat avtal med Charden Holding AB om att förvärva 100 procent av Charden AB, vilket har lett till att företaget har en ny ledning från och med 2017.

Senaste nytt

3D-print hjälper Need Visuals sticka ut

Järfällaföretaget Need Visuals gör visuell produktion för event, mässor och detaljhandel. För att kunna tillverka unika lösningar har de gjort en särskild satsning på 3D-print.

Need kollage 2
3D-print hjälper Need Visuals sticka ut

Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Nu kommer en ny version av Fierys variabeldatapp för personalisering av tryckjobb, FreeForm Create 2.0. 

Skärmavbild-2026-02-03-kl.-10.12.14
Fiery gör det lättare att personalisera storformat

Folier lanserar egen glittervinyl

Lagom till årets Melodifestivalfeber kommer en glittrig nyhet från Folier.

Folier-glitter-textilvinyl-04
Folier lanserar egen glittervinyl

Mimaki + Color Systems = sant

Color Systems blir auktoriserad återförsäljare för Mimaki i Sverige.

Demorummetweb
Mimaki + Color Systems = sant

Läs vidare

Starkt resultat trots motigt år

Ett klart försäljningstapp, men 2020 blev ett bättre år än väntat för JCDecaux som är verksamma inom utomhusreklam över hela Sverige.

Starkt resultat trots motigt år

Danagård förbättrar rörelseresultat

Danagård Litho med säte i Ödeshög snyggar till rörelseresultatet men tappar en femtedel av omsättningen, visar 2020 års bokslut.

Danagård förbättrar rörelseresultat

Byrå rasade 50 procent

Kostnadsbesparande åtgärder präglade 2020 för marknadsföringsbyrån Retail House Sweden som fick se det sammanlagda försäljningsvärdet reduceras med 50 procent.

Byrå rasade 50 procent

Uppköpt tryckeri fick försäljningstapp

Stockholmstryckeriet AJ E-Print, som numera ingår i Scandinavian Print Group, försämrar resultatet och tappar 25 procent i omsättning, visar bokslutet 2020.

Uppköpt tryckeri fick försäljningstapp