fredag 12. augusti – vecka 32
Clear Channel Sverige AB rider på vågen av tillväxt inom utomhusreklam.
Företaget uppvisar i bokslutet för 2017 en stark ökning i omsättning – drygt 500 miljoner kronor, vilket är ett rejält uppsving jämfört med föregående års försäljning, 407 miljoner kronor. Däremot har rörelseresultatet fått sig ytterligare en törn i en jämförelse mellan åren och stannar på -242,2 miljoner kronor för 2017. Det är 43,9 miljoner sämre än föregående period. Årets resultat på sista raden hamnar på 37,5 miljoner kronor.
I årsredovisningen framgår att företaget har fortsatt investera i nya reklamanläggningar som i huvudsak avser teknik i digitala skärmar. Vidare har företaget investerat i nya system och ytterligare personal. Bolaget har under året beslutat på en extra bolagsstämma att genomföra en utdelning om 200 miljoner kronor. Utdelningen har utbetalats genom kvittning av lånefordran på moderbolaget.
Sign&Print skrev förra året om Grizzly i Östersund som då köpte – inte bara en utan två – HP latex-skrivare. I början av sommaren var det dags för nästa investering, en flatbäddsskrivare från Epson, och i höst ska maskinparken förnyas ytterligare.
Publicerat av:Efter rekordsiffror i maj backade medieinvesteringarna, förmedlade via Sveriges mediebyråers medlemmar, under juni och juli med 8,3 procent jämfört med förra sommaren. Kategorin utomhus/trafikreklam fortsätter dock att öka medan DR/annonsblad uppvisar dystra siffror.
Publicerat av: