Stiltje i försäljningen

PUBLICERAD: 15 januari 2019
UPPDATERAD: 15 januari

Kph Trycksaksbolaget visar en oförändrad omsättning, men minskade personalkostnader ger ändå ett förbättrat resultat på sista raden.

Uppsalatryckeriet Kph Trycksaksbolaget visar en närmast identisk omsättning jämfört sitt förra räkenskapsår. I bokslutet för 2018 som stängde i juni månad omsatte företaget 29,5 miljoner kronor. Rörelseresultatet ökade till 2,1 miljoner kronor, jämfört med föregående årets 1,4 miljoner. Årets resultat efter skatt blev 1,2 miljoner kronor.

Tryckeriets styrelse påpekar i sin förvaltningsberättelse att de har haft flera pensionsavgångar under året, samtidigt som de har kompenserat detta med att anställa nytt folk. De ser positivt på den framtida utvecklingen för företaget. Kph Trycksaksbolaget är medlem i det rikstäckande nätverket av grafiska företag, Intercopy AB.

Läs vidare

Anmäl dig till "Wrap & Remix by Antalis"

Antalis Wrap & Remix 2025 – Tävlingssuccén är tillbaka med 70-talsanda och kreativa utmaningar!

Composition-combi-buggy

Epson förvärvar Fiery – accelererar digitaliseringen

Epson förvärvar amerikanska Fiery som är experter på digitala front-end-lösningar och arbetsflödeslösningar för tryckbranschen.

HeroBannerDifferenceV2_2-e1701283123527

Här är de nominerade till Svenska skyltpriset

Ljusreklamförbundet har presenterar de tävlande.

1723463846374

Flexa utlovar innovativa lösningar

Flexa deltar på Drupa 2024 för första gången. Det italienska företaget ska visa innovativa lösningar inom skärning, laminering och rullskärning.

Easy-plus

Senaste nytt

Mimaki lanserar två eco-solventskrivare

Mimaki lanserar två nya skrivare i eco-solventserien CJV-200 för skyltmakare.

Skärmavbild-2025-03-10-kl.-15.54.29

Canon-chefen: ”Inkjet rätt väg att gå”

Canon har under flera mässor ställt ut under mottot ”The power to move”. För Canons Jennifer Kolloczek handlar den rörelsen om ett ökat fokus på arkbaserad inkjet i höga hastigheter.

Canon Jennifer Matteus

Iskall precision när storsäljare får efterträdare

Nya Epson SC-S7100 är en fyrfärgs eco-solventskrivare med bland annat ny teknik för skrivhuvudena och förbättrad produktivitet.

s7100_right-printsample-hires

Logistikföretag för tryckt kampanjmaterial byter namn

Namnbytet är ett led i att företaget under många år vuxit från att vara en distributör till att bli en fullskalig logistiker.

Fredrik_Ringstrom