Fritt fram att nominera

PUBLICERAD: 17 mars 2020
UPPDATERAD: 17 mars

Startskottet har gått så att leverantörer kan börja nominera innovativ hårdvara, mjukvara och tjänster till Buyers Lab:s innovationstävling.

Tillverkarnas produkter synas i sömmarna i innovationstävlingen Buyers Lab Outstanding Achievement Awards.

Buyers Lab Outstanding Achievement Awards heter tävlingen som ger erkännanden till produkter eller tekniska lösningar som sticker ut med attribut som innovation, användarvänlighet och andra värden. Det oberoende forskningsinstitutet Keypoint Intelligence – Buyers Lab (BLI) meddelar att nomineringar nu kan lämnas in till tävlingen, och dessa accepteras fram till och med 10 april.

Produkterna bedöms och testas i tävlingskategorierna; förpackning, kommersiellt tryck, print on demand, skyltning och grafik, industriellt tryck, arbetsflöde och hållbarhet. Syftet med tävlingen är att hylla de framsteg och innovationer som gjorts inom utskriftsproduktion, vare sig det rör sig om hårdvara, mjukvara eller tjänster. Kravet för att delta i tävlingen är att produkterna nyligen ska ha lanserats eller vara tillgängliga på marknaden i tidsspannet runt årets numera framskjutna mässa Drupa. Produkterna bedöms utifrån kriterier som bland annat kvalitet, produktivitet, arbetsflöde, mediahantering samt hållbarhet.

Randy Dazo, vd för Keypoint Intelligence:

– Vårt mål med dessa utmärkelser är att skära igenom röran och helt enkelt komma fram till vad som är nytt för att hedra verkligt innovativa produktframsteg som leder branschen framåt på ett meningsfullt sätt.

Keypoint Intelligence skriver på sin sajt att utmärkelserna kommer att tillkännages i juni 2020.

Senaste nytt

Canon skrotar franchisemodellen – "Förändring är nödvändigt"

Canon Svenska signalerar stora förändringar:
✔️Franschisemodellen avvecklas ✔️Ny partnerstruktur ✔️Fokus på tillväxt

Christer Byfors -43
Canon skrotar franchisemodellen – ”Förändring är nödvändigt”

Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Torsdagen den 13 november kl. 09.00 (CET) arrangerar Xeikon ett kostnadsfritt webbinarium på engelska med titeln "Why is toner technology here to stay for label and packaging printing". Webbinariet arrangeras i samarbete med vår systertidning Packnews.

Frank-Jacobs-900x600-1
Webbinarium: Därför är toner­teknologi här för att stanna

Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

I maj nästa år hålls Fespa. Mässan har temat ”The place for experts” som ska betona Fespa som global mötesplats för expertis, affärsutveckling inom tryck och visuell kommunikation. I veckan presenterades två nya delmässor som kommer lanseras i Barcelona.

FotoJet---2025-11-05T132301.202
Två nya delmässor får premiär på Fespa i Barcelona

Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Kongsberg tillkännager semiautomatisk "Smart Material Handler" som förlänger det befintliga skärbordet.

KongsbergPCS_SmartMaterialHandler-scaled
Kongsberg lanserar lösning för mer automatisk skärning

Läs vidare

Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Maskinåterförsäljaren Marabu utlovar en dag full med inspiration, innovation och nätverkande under sitt öppna hus i Malmö. 

FotoJet---2024-10-29T111739.913
Matiga maskinnyheter under Marabus öppna hus

Scandrafts nya maskinsatsning

Scandraft laddar för Öppet hus på fredag. Då kommer de visa upp sin nya satsning på maskinförsäljning.

DSC_4436
Scandrafts nya maskinsatsning

Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Canon har anordnat ”post Drupa-event” i Stockholm, Göteborg och Malmö för att ge sina kunder som inte var på plats en chans att se de viktigaste nyheterna de visade på mässan. Företaget gjorde en bra mässa men vilken maskin drog egentligen till sig mest intresse bland de svenska kunderna?

_MG_2113
Canon skördar frukterna av lyckat Drupa

Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic

Maskinen har redan gett nya kunder för tryckeriet i Lidköping.

Johnnys1
Johnnys kopiering köper broschyrhäft från Plockmatic